aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Timorex Gold 24 EC nową możliwością integrowanej i ekologicznej ochrony roślin warzywnych przed chorobami

24 grudnia 2015

Opracowanie efektywnego programu integrowanej ochrony roślin warzywnych i innych przed szkodliwymi agrofagami jest niemożliwe bez udziału alternatywnych środków ochrony roślin. Za alternatywne uważamy środki naturalne, pochodzenia roślinnego i biologiczne.
Obligatoryjne wymogi  w ochronie integrowanej warzyw przed chorobami:
- w uprawach integrowanych warzyw należy syntetyczne środki ochrony roślin stosować przemiennie ze środkami pochodzenia naturalnego lub biologicznego albo w mieszaninie zgodnie z programem ochrony warzyw,
- w uprawach integrowanych należy wprowadzać odmiany odporne lub tolerancyjne na choroby i stosować proekologiczne środki naturalne w ochronie przed chorobami,
- należy przestrzegać zasad Dobrej Praktyki Rolniczej,
- cała produkcja towarowa warzyw, zwłaszcza dla przetwórstwa i zamrażalnictwa powinna być objęta systemem integrowanej produkcji w Polsce,
- należy uprościć procedurę rejestracji nowych środków pochodzenia naturalnego tak, aby je szybko wdrażać do praktyki - stworzy to realne szansę dla proekologicznej produkcji i obniży tendencje do wzrostu pozostałości pestycydów.
Jak do tej pory w ochronie roślin warzywnych lista dopuszczonych środków pochodzenia naturalnego  była zadowalająca w porównaniu do potrzeb w innych uprawach rolniczych i ogrodniczych. Należy tu wymienić ekstrakty grejpfruta (Biosept 33 SL i Grevit 200 SL), ekstrakt pomarańczy (Prev-AM  60 SL), chitozan (Biochicol 020 PC), które na podstawie  badań w Instytucie Warzywnictwa zostały wprowadzone i wdrożone do szerokiej praktyki w ochronie roślin warzywnych. Środki te uzyskały duże uznanie u producentów  którzy stosowali je z dobrym skutkiem w swoich programach integrowanej i ekologicznej uprawie roślin warzywnych.
Niestety środki te w chwili obecnej utraciły bądź utracą w najbliższym czasie ważność zezwolenia - rejestracji i zostaną wycofane z naszej listy programów ochrony roślin warzywnych. Ponowna  rejestracja tych najczęściej niszowych produktów wymaga zgody i możliwości finansowych poszczególnych producentów lub dystrybutorów. Najczęściej tymi środkami dysponują małe firmy, które nie są w stanie ponieść kosztownych opłat na ponowną ich rejestrację.
Na podstawie wieloletnich badań Instytutu Warzywnictwa udało się w ostatnim czasie zarejestrować nowy środek naturalny produkcji Biomor Izrael LTD o nazwie Timorex Gold 24 EC. Produkt jest w postaci emulsji zawierającym 24% melaleuca, wyciągu krzewu herbacianego.

Timorex Gold 24 EC to realna szansa efektywnej i bezpiecznej ochrony roślin warzywnych przed najgroźniejszymi chorobami infekcyjnymi w wielu przypadkach porównywalnej do konwencjonalnych-chemicznych środków ochrony (patrz tabele wyników badań). 

Timorex Gold 24 EC jest środkiem grzybobójczym w formie koncentratu rozpuszczalnego w wodzie o działaniu powierzchniowym (kontaktowym), przeznaczonym do zapobiegania i zwalczania chorób grzybowych w uprawach warzyw pod osłonami. Środek nie posiada okresu karencji, czyli jest w pełni bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska. Po uzyskaniu odpowiedniego certyfikatu będzie mógł być stosowany także w uprawach ekologicznych.
Aktualny zakres stosowania środka, terminy i dawki:
W chwili obecnej Timorex Gold 24 EC zarejestrowany jest tylko do ochrony roślin warzywnych w uprawach pod osłonami. Trwają procedury zmierzające do rejestracji w uprawach polowych dla  wielu gatunków roślin warzywnych.
1. Ogórek
Środek zalecany do ochrony ogórków przed mączniakiem prawdziwym i mączniakiem rzekomym, zalecane stężenie 0,3 – 1% (30 – 100 ml środka w 100 l wody). Proponujemy stosować 12 litrów wody na 100 m2 powierzchni uprawy. Stosować  w integrowanych systemach ochrony profilaktycznie i leczniczo 5-6 razy co 7 dni, przemiennie z  fungicydami konwencjonalnymi.
2. Pomidor
W uprawach pomidora środek zalecamy do ochrony przed zarazą ziemniaka i mączniakiem prawdziwym. Środek ogranicza także występowanie szarej pleśni.
Zalecane stężenie: 0,5% - 1% (50 – 100 ml środka w 10 l wody). Zalecamy 10 litrów wody na 100 m2 powierzchni uprawy. Środek proponujemy stosować  w integrowanych systemach ochrony profilaktycznie i leczniczo do 4 razy co 7 – 10 dni, przemiennie z  fungicydami konwencjonalnymi.
3. Sałata
W uprawach sałaty pod osłonami środek zalecamy do zwalczania mączniaka rzekomego, mączniaka prawdziwego i szarej pleśni. Środek stosować w stężeniu: 0,3% - 0,5% (30-50 ml środka w 10 l wody), zalecamy 6 litrów wody na 100 m2 powierzchni uprawy. Środek proponujemy stosować w integrowanych systemach ochrony profilaktycznie i leczniczo 4 -5 razy co 7, przemiennie z  fungicydami konwencjonalnymi.
Środek nie posiada okresu karencji, jest w pełni bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska, zapewnia produkcję bezpiecznej żywności.
W tabelach wyników podajemy biologiczną skuteczność środka w porównaniu do innych, konwencjonalnych środków ochrony roślin.
Jak wynika z zestawionych wyników badań, nowy, naturalny środek pochodzenia roślinnego wykazuje wysoką skuteczność zbliżoną do konwencjonalnych środków ochrony roślin oraz przewyższa skutecznością dotychczas stosowane środki naturalne.

Tabela 1. Ocena biologicznej skuteczności środka Timorex Gold 24 EC  w ochronie
                ogórka przed mączniakiem prawdziwym  (Erysiphe cichoracearum) w uprawie
                 pod osłonami 
 
            

                                                                                                                                                                       


Środek był wszechstronnie badany i w najbliższej przyszłości uzyska rozszerzenie rejestracji  w wielu innych gatunkach roślin warzywnych: marchew, pietruszka, selery, pomidory polowe i kapusta pekińska co umożliwi opracowanie alternatywnych metod ochrony gwarantujących produkcję bezpiecznej żywności.

                                                                                                                                                                               
Dawka wody 700 l/ha.

 


POWIĄZANE

Uprawa grochu jest prosta. Nie wymaga dużych nakładów. Pozytywnie wpływa na zdro...

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...

W Polsce produkuje się nawet 75 proc. światowych zasobów aronii. Popularność teg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę