FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

Owocowy protest

29 lipca 2004

Ceny w skupie spadły nawet czterokrotnie

Producenci owoców miękkich protestują przeciw niskim cenom skupu. Wczoraj ponad półtora tysiąca plantatorów demonstrowało przed Ministerstwem Rolnictwa.

Dzisiaj mają być blokowane zakłady przetwórcze. - W ubiegłym roku wiśnie sprzedawaliśmy po 1,5 zł za kg. W tym roku oferuje nam się 50 groszy - powiedział Życiu Warszawy Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. - Za czarną porzeczkę proponuje się nam 25 groszy, to jest 25 procent tego, co w 2003 roku - dodaje Maliszewski.

Plantatorzy zarzucają ministrowi rolnictwa, że nie dba o ich interesy, a Unia Europejska nie wspiera polskich producentów owoców. Minister Wojciech Olejniczak przyznał, że w trakcie negocjacji z Unią nie uzgodniono wsparcia dla producentów owoców miękkich.

Na dziś Związek Sadowników RP zarządził pikietę zakładów przetwórstwa owocowego. Do największej dojdzie prawdopodobnie w Tarczynie. Między innymi tam swoje zakłady ma niemiecka firma Binder.

Producentów owoców wsparło Polskie Stronnictwo Ludowe. Prezes Janusz Wojciechowski zwrócił się do prokuratury i Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji z pozwem przeciwko przedsiębiorcom, którzy wg niego zawarli porozumienie ograniczające konkurencję na rynku owoców miękkich.


POWIĄZANE

Eksport jabłek z Polski w sezonie 2016/17 wyniósł 1,09 mln ton, czyli był o 11 p...

Handel zbożem jest dość umiarkowany, rolnicy nadal nie chcą sprzedawać ziarna po...

Aby sprzedać jabłka w dobrych cenach trzeba dostosować produkcję do wymagań kons...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę