Adama_poleposition_15.03_30.04

Owocowy protest

29 lipca 2004

Ceny w skupie spadły nawet czterokrotnie

Producenci owoców miękkich protestują przeciw niskim cenom skupu. Wczoraj ponad półtora tysiąca plantatorów demonstrowało przed Ministerstwem Rolnictwa.

Dzisiaj mają być blokowane zakłady przetwórcze. - W ubiegłym roku wiśnie sprzedawaliśmy po 1,5 zł za kg. W tym roku oferuje nam się 50 groszy - powiedział Życiu Warszawy Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. - Za czarną porzeczkę proponuje się nam 25 groszy, to jest 25 procent tego, co w 2003 roku - dodaje Maliszewski.

Plantatorzy zarzucają ministrowi rolnictwa, że nie dba o ich interesy, a Unia Europejska nie wspiera polskich producentów owoców. Minister Wojciech Olejniczak przyznał, że w trakcie negocjacji z Unią nie uzgodniono wsparcia dla producentów owoców miękkich.

Na dziś Związek Sadowników RP zarządził pikietę zakładów przetwórstwa owocowego. Do największej dojdzie prawdopodobnie w Tarczynie. Między innymi tam swoje zakłady ma niemiecka firma Binder.

Producentów owoców wsparło Polskie Stronnictwo Ludowe. Prezes Janusz Wojciechowski zwrócił się do prokuratury i Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji z pozwem przeciwko przedsiębiorcom, którzy wg niego zawarli porozumienie ograniczające konkurencję na rynku owoców miękkich.


POWIĄZANE

12. kwietnia, minister rolnictwa wydał zezwolenie na stosowanie środka ochrony r...

Od 17 maja do 27 czerwca 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnict...

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprasza na Krajowe D...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę