aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Owocowy zawrót głowy

8 lipca 2002

Z każdym dniem zwiększa się podaż polskich owoców z tegorocznych – nowych zbiorów.

Do jabłek odmiany Close ( 15,00-20,00 zł /15 kg) dołączyła jakże smaczna i popularna Papierówka w cenie 17,00-25,00 za 15 kg. W najbliższych dniach wraz ze zwiększającą się jej podażą na rynku możemy liczyć się ze spadkiem jej notowań.

Tak bogatą asortymentowo ofertę owoców obserwujemy zawsze na przełomie lipca i sierpnia. Oprócz wspomnianych wyżej pierwszych jabłek dostępne są ciągle jeszcze w sprzedaży truskawki 8,00-9,00 zł za 2 kg łubiankę (koszyczek) chociaż jakość jej z każdym dniem się pogarsza. Kończą się zbiory truskawki przemysłowej, na której bazują głównie przetwórnie owocowe i chłodnie i te gospodynie domowe, które ciągle jeszcze same produkują kompoty.

Wkrótce rozpoczną się jednak zbiory truskawki deserowej z opóźnionych nasadzeń - lepsze jakościowo, ale liczyć się trzeba jednak z wyższymi jej cenami. Kończą się dostawy agrestu.

Na rynku obecna jest już od tygodnia krajowa morela w cenie około 5,00 zł za kg. Trochę tańsza jest polska brzoskwinia bo kosztuje ona na rynku hurtowym w Poznaniu 2,50-3,00 zł za kg.

Ceny porzeczek zarówno czerwonej i czarnej oscylują w granicy 2,50 -4,00 (wyższy poziom dla porzeczki czerwonej).

Sporo jest na rynku wiśni (2,00-2,20 zł za kg) oraz czereśni, której ceny ostatnio spadły do poziomu 3,00-4,00 zł za kg.

Znacznie wcześniej niż w ubiegłe lata pojawiła się na rynku w Poznaniu borówka amerykańska w cenie 19,00-21,00 zł za kg. Znacznie tańsza jest jagoda leśna, która kosztuje w hurcie od 4,50 do 5,00 zł za kg.

Na rynku pojawiło się także pierwsze w tym roku winogrono krajowe ( spod osłon) w cenie 10,00-11,00 zł za kg.

Brak jest na rynku jedynie polskich krajowych gruszek, choć i one z pewnością pojawią się na rynku czemu sprzyja słoneczna pogoda i około 2 tygodniowe przyspieszenie wegetacji.

Osoby zainteresowane szczegółowym wykazem cen owoców i warzyw na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej S.A. w Poznaniu zapraszam do odwiedzenia naszej strony internetowej www.wgro.com.pl

mgr inż. Wojciech Cieślak

specjalista ds. analizy rynkowej

WGRO S.A.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę