aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pędraków jak mrówek

13 października 2003

Uprawy zbóż ozimych zagrożone. Z wielu pól w powiecie piotrkowskim nie będzie czego zbierać. Rolnicy są przerażeni. To, co zasiali po wykopkach, zniszczył pędrak zwany rolnicą.

Straty w uprawach nie są na razie znane (nikt ich nie policzył), ale skala zjawiska już określana jest jako znaczna. Najwięcej niepokojących sygnałów dotarło z gmin Gorzkowice i Sulejów. Ten szkodnik przechodzi jak szarańcza z pola na pole, całą szerokością – mówi Grażyna Płóciennik prowadząca gospodarstwo w Krzemieniewicach (gm. Gorzkowice). – Najpierw podczas wykopków ziemniaków zauważyliśmy, że bulwy są uszkodzone i nie było wiadomo, co to za szkodnik. Potem rolnicy wysiali zboża ozime, poszli w pole i po wykiełkowaniu okazało się, że zboże ginie. Po prostu było i nie ma.

Na niektórych polach w gminie Gorzkowice pędrak zniszczył 100 procent upraw. Zaatakował przede wszystkim na lżejszych glebach.

U mnie największe straty były w ziemniakach, ale teraz widzę, że szkodnik jest też w truskawkach – mówi G. Płóciennik. – Niektórzy musieli zaorać całe pola, inni zasiali po raz drugi, bo nie wiedzieli z czym mają do czynienia.

Walka ze szkodnikiem teraz jest już bardzo trudna. Środki chemiczne powinny być zastosowane wcześniej. Nikt się tego nie spodziewał – mówią rolnicy.

Szkodnik zjadł mi cały zasiew żyta – żali się Anna Chamerska z Dorotowa (gm. Sulejów). – Zrobiliśmy opryski dwa dni temu i posialiśmy drugi raz. Jestem jednak pełna obaw, bo tylko niektóre robaki wyginęły. Boję się też co będzie zimą. Wyczytałam, że nawet największe przymrozki nie przeszkodzą rolnicy.

Obserwujemy ogromne nasilenie żerowania rolnic, głównie na zasiewach zbóż ozimych – potwierdza Józef Greger, kierownik piotrkowskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. – Pędrakowi sprzyja pogoda – ciepłe, suche i wczesne wiosny oraz lata, a także suche jesienie.

Rolnice zimują w glebie w postaci dorosłej gąsienicy. Na ogół występuje tylko jedno pokolenie szkodnika, ale teraz zaatakowało drugie pokolenie, bardzo trudne do zwalczania. Gąsienice niszczą rośliny warzywne, okopowe zbożowe, ozdobne. Wygryzają korytarze w bulwach, korzeniach, obgryzają szyjki korzeniowe, wciągają do ziemi liście lub całe młode rośliny i nocą je zjadają. Szkodnika trudno zauważyć, bo żeruje w nocy, a w dzień chowa się w glebie.

Tam gdzie rolnic było najwięcej niezbędne są zabiegi chemiczne. Tymczasem – jak informuje inspekcja ochrony roślin, opierając się na sygnałach od rolników – w sklepach i hurtowniach brakuje preparatów do ochrony przed szkodnikiem.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę