Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Płacą za buraki

12 lutego 2004

Rozpoczęły się wypłaty zaległych pieniędzy dla plantatorów buraków cukrowych. Krajowa Spółka Cukrowa zwlekała 3 miesiące, choć nic na to nie wskazywało.

Jeszcze w listopadzie jej prezes Krzysztof Kowa przekonywał i zapewniał: "Pierwsza transza w 50% jeżeli nie zaistnieją przeszkody, które w tej chwili trudno przewidzieć, powinna już w przyszłym tygodniu być przekazana do naszych zakładów, natomiast II część pierwszej transzy - w miesiącu lutym".

Tak się jednak nie stało. Jak tłumaczy firma kłopoty z kredytem zmusiły ją do przesunięcia wypłat. "W piątek 6 lutego przekazaliśmy następną ratę plantatorom. Była to kwota ponad 7 milionów zł." - mówi Stanisław Świetlicki.

Pieniądze trafiają już do plantatorów, ale teraz pojawia się nowy problem- nieuchronne zamykanie niektórych cukrowni. Oznacza to brak zbytu dla producentów buraków i spadek i tak już niskiej opłacalności.

Czym będzie kierował się zarząd Spółki w wyborze cukrowni do zamknięcia? – Pod uwagę bierzemy różne czynniki jak np. bliskość obszarów kontraktacyjnych, możliwości przerobowe i zdolności produkcyjne cukrowni – mówi Łukasz Wróblewski z Krajowej Spółki Cukrowej.

Jedynym wyjściem z tej sytuacji będzie transport buraków do dalszych cukrowni. Ale zdaniem rolników to nie jest takie proste ponieważ wiążą się z tym duże koszty. Z takim problemem będzie musiało się zmierzyć blisko 30 tys. plantatorów.


POWIĄZANE

Copa i Cogeca zauważyły, że zgodnie ze wczorajszymi ustaleniami grupy ekspertów ...

Błonnik to składnik deficytowy w modelu diety zachodniej. Przednówek to czas prz...

Nowoczesna, intensywna produkcja roślinna jest nierozerwalnie związana ze stosow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę