Płacą za buraki

12 lutego 2004

Rozpoczęły się wypłaty zaległych pieniędzy dla plantatorów buraków cukrowych. Krajowa Spółka Cukrowa zwlekała 3 miesiące, choć nic na to nie wskazywało.

Jeszcze w listopadzie jej prezes Krzysztof Kowa przekonywał i zapewniał: "Pierwsza transza w 50% jeżeli nie zaistnieją przeszkody, które w tej chwili trudno przewidzieć, powinna już w przyszłym tygodniu być przekazana do naszych zakładów, natomiast II część pierwszej transzy - w miesiącu lutym".

Tak się jednak nie stało. Jak tłumaczy firma kłopoty z kredytem zmusiły ją do przesunięcia wypłat. "W piątek 6 lutego przekazaliśmy następną ratę plantatorom. Była to kwota ponad 7 milionów zł." - mówi Stanisław Świetlicki.

Pieniądze trafiają już do plantatorów, ale teraz pojawia się nowy problem- nieuchronne zamykanie niektórych cukrowni. Oznacza to brak zbytu dla producentów buraków i spadek i tak już niskiej opłacalności.

Czym będzie kierował się zarząd Spółki w wyborze cukrowni do zamknięcia? – Pod uwagę bierzemy różne czynniki jak np. bliskość obszarów kontraktacyjnych, możliwości przerobowe i zdolności produkcyjne cukrowni – mówi Łukasz Wróblewski z Krajowej Spółki Cukrowej.

Jedynym wyjściem z tej sytuacji będzie transport buraków do dalszych cukrowni. Ale zdaniem rolników to nie jest takie proste ponieważ wiążą się z tym duże koszty. Z takim problemem będzie musiało się zmierzyć blisko 30 tys. plantatorów.


POWIĄZANE

Trwa okres, w którym wielu inspektorów PIORiN intensywnie kontroluje uprawy rośl...

Owoce i warzywa są droższe niż przed rokiem, ale i tak przez wzrost kosztów niek...

Eksperci z grup roboczych „Zboża” oraz „Rośliny oleiste” zebrali się w Brukseli ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę