Advertisement

Płatności zwierzęce

18 kwietnia 2007
Niezależnie od tego, czy są zakwalifikowane jako trwałe czy nietrwałe wszystkie łąki będą objęte tak zwanymi dopłatami zwierzęcymi. Dostaną je producenci bydła, owiec, kóz i koni. Warunek jest tylko jeden – zwierzęta muszą być zarejestrowane w gospodarstwie co najmniej od ponad roku.

Początkowo zapowiadano że będzie to 110 euro do każdego hektara teraz okazuje się, że kwota może być trochę mniejsza. A wszystko przez to że o niektórych rolnikach zapomniano. Chodzi o producentów koni, którzy początkowo byli wyłączeni z dopłat.

Nie wzięto też pod uwagę traw na gruntach ornych. A to oznaczało, że o wyższych dopłatach musieliby zapomnieć także producenci bydła. W końcu jednak sprawa wyjaśniła się pomyślnie dla rolników.

Renata Mantur ARiMR: - Jeżeli rolnik w roku 2006 deklarował trwałe użytki zielone i trawy na gruntach rolnych w tym roku jeżeli zadeklaruje te obszary jako trwałe użytki zielone będzie mógł do tego obszaru otrzymać płatność zwierzęcą.

Co na to rolnicy? - Zdecyduję się je zakwalifikować, żeby dostać tę wyższą dopłatę bo u nas po prostu nie ma użytków trwałych, tu są użytki zielone na gruntach ornych. – mówi Dariusz Karczewski, ze wsi Kołaczkowo.

Dlatego większość rolników, którzy mieli podobną sytuację na razie nie złożyło wniosków o dopłaty bezpośrednie. Teraz nie ma już żadnych przeszkód. Ale zdaniem rolników dokumenty o płatności obszarowe należałoby uprościć.

Agencja Restrukturyzacji zapewnia, że uproszczenia co prawda niewielkie ale są. Mowa o zmianie definicji działki rolnej. Do tej pory każdy rodzaj zboża musiał być deklarowany oddzielnie. Teraz rolnicy wpisują tak zwane grupy upraw.

- Działki rolne można deklarować jako jeden zwarty obszar gruntów jeżeli na tym obszarze prowadzi się uprawy roślin, które należą do jednej grupy płatności. – dodaje Renata Mantur.

To oznacza że nie trzeba już oddzielnie wpisywać na przykład pszenicy i pszenżyta i nie trzeba będzie oddzielnie mierzyć ich upraw. Przypominamy rolnikom, że na złożenie dokumentów o płatności obszarowe mają jeszcze miesiąc. Do tej pory do powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji wpłynęło ponad 120 tysięcy wniosków.


POWIĄZANE

Upowszechnianie kultury wina poza tradycyjnymi regionami winiarskimi będzie głów...

Trwa szacowanie strat w uprawach rolnych. Specjalne komisje działają w 295 gmina...

Tegoroczne zbiory wszystkich gatunków owoców będą niższe niż w poprzednich latac...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę