aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Plusy energetycznej biomasy

3 kwietnia 2007
Zdaniem Lesława Janowicza z Centrum Energii Odnawialnej w Warszawie odnawialne źródła energii mogą stanowić istotny udział w bilansie energetycznym poszczególnych gmin, czy nawet województw Polski. Jednocześnie mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu, a zwłaszcza do poprawy zaopatrzenia w energię na terenach o słabo rozwiniętej infrastrukturze energetycznej.

Jak podkreśla Janowicz szczególnie dla regionów, dotkniętych bezrobociem, odnawialne źródła energii stwarzają nowe możliwości, w zakresie powstawania nowych miejsc pracy, szczególnie ze względu na dużą ilość terenów rolniczych, które z uwagi na silne zanieczyszczenie gleb, nie nadają się do uprawy roślin jadalnych ale mogą być wykorzystane do uprawy roślin energetycznych przeznaczonych do produkcji biopaliw. W efekcie uzyskana biomasa może być używana do celów energetycznych w procesach bezpośredniego spalania biopaliw stałych (np. drewno, słoma, osady ściekowe), przetwarzana na paliwa ciekłe (np. estry oleju rzepakowego, alkohol) bądź gazowe (np. biogaz rolniczy).

- Rozwój produkcji biomasy rolniczej na cele energetyczne musi odbywać się zgodnie z rozwojem zrównoważonym, determinowanym przez trzy czynniki: ekonomię, ekologię i akceptację społeczną. Jednocześnie bardzo ważnym czynnikiem decydującym o wykorzystaniu biomasy rolniczej na cele energetyczne jest zjawisko konkurencji po stronie podaży terenów rolniczych i popytu o surowiec energetyczny, wśród różnych sektorów gospodarki .

Grunty rolnicze oprócz głównego wykorzystania na cele spożywcze mogą być, w coraz większym procencie, wykorzystywane pod uprawy przemysłowe (w tym energetyczne) oraz na przekształcenie pod zalesienie. Biomasa o cechach surowca energetycznego jest poszukiwana na cele paliwowe przez dużą energetykę systemową, ciepłownictwo jak również do produkcji biopaliw płynnych. Poziom obecny i przyszłość mechanizmów konkurencji na rynku wykorzystania odnawialnego źródła jakim jest biomasa, związana jest w sposób bezpośredni z efektywnością ekonomiczną, technologią i realizowaną krajową i unijną polityką energetyczną – mówi Lesław Janowicz.
POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę