Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Polska w czołówce światowych producentów chmielu

16 lipca 2004

Chmiel zaczyna już kwitnąć. 85% jego upraw przypada w Polsce na Lubelszczyznę, część rośnie też w Wielkopolsce.

- Zbiory nie powinny być opóźnione, ale w tym roku rewelacji w plonowaniu nie należy się spodziewać - ocenia Tadeusz Cichosz - wiceprezes Polskiego Związku Zrzeszeń Producentów Chmielu. Termin żniw przewidziany jest na ostatni tydzień sierpnia.

Polska należy do czołówki światowych producentów chmielu. Niestety w porównaniu z Niemcami, którzy uprawiają go na 20 tys. hektarów, czy z Czechami wypadamy dość mizernie.

I to właśnie niemiecki towar może w tym sezonie stanowić poważne zagrożenie dla naszych producentów. Niemcy sprzedają kilogram szyszek od 0,5 do 1 euro, nasi producenci nie mogą zejść poniżej 3 euro, żeby nie ponieść strat. To wynik głównie wzrostu cen środków ochrony roślin i energii.

W tym roku po raz pierwszy cena chmielu w skupie będzie uzależniona głównie od zawartości alfakwasów. W ubiegłym sezonie za kilogram szyszek płacono maksymalnie 14 zł, teraz granica opłacalności to około 15 zł Te 3 odmiany dominują w krajowych uprawach, inne są sadzone w śladowych ilościach. Coraz częściej polska odmiana Marynka wypiera popularny do niedawna chmiel lubelski.


POWIĄZANE

Analiza cen zbóż (w szczególności pszenicy) na Ukrainie i w Polsce pozwala stwie...

Na początku września odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę