CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Polskę czeka kilka lat suszy

18 sierpnia 2003

Katastrofalna sytuacja w lasach i na polach uprawnych, straty w rolnictwie, wysychające rzeki, śnięte ryby w jeziorach - to wszystko efekt trwającej od tygodni suszy. Klimatolodzy ostrzegają, że najbliższe lata mogą być podobne.

Podobna susza wystąpiła w Polsce już w latach 50. i trwała kilka lat z rzędu. Drugi taki gorący okres mieliśmy na początku lat 80. i w połowie 90. Klimatolodzy, biorąc pod uwagę powtarzalność zjawisk, ostrzegają, że nadchodzące lata też mogą być bardzo suche.

- Taka sytuacja potrwa jeszcze kilka lat, co nie znaczy, że w przyszłym roku zjawisko wystąpi z tą samą siłą - mówi prof. Zbigniew Szwejkowski. Dodaje, że susza w naszej strefie klimatycznej jest zjawiskiem naturalnym, ale na szczęście rzadkim.

Powinniśmy się jednak nauczyć z nim żyć, by umieć przetrwać bezdeszczowe okresy. Szwejkowski podaje za przykład Niemców, którzy potrafią oszczędnie gospodarować wodą: "Ludzie są tam skłonni oszczędzać wodę, korzystać z zasobów wody deszczowej w gospodarstwie domowym. To w Polsce też powinno być wdrażane, bo staniemy przed poważnymi problemami".

Choć tegoroczna jesień ma być deszczowa, to już wiadomo, że opady nie pokryją wszystkich strat poniesionych w wyniku długotrwałej suszy.


POWIĄZANE

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...

1 października br. w Unii Europejskiej dojdzie do silnej deregulacji rynku cukru...

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 24.08.2017 światowa prod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę