EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Polski rzepak liczy na inwestorów

12 października 2005

Powstała spółka Diester, która będzie największym producentem biopaliwa w Unii. Nasz rynek może na tym zyskać.

Amerykański koncern spożywczy Bunge stworzył joint venture z francuskim Sofiproteolem pod nazwą Diester Industrie International. Nowa spółka zajmie się produkcją biopaliwa.

Obaj udziałowcy są obecni w Polsce. Sofiproteol kilka lat temu założył spółkę Biodiesel Silesia wraz z Zakładami Azotowymi w Kędzierzynie-Koźlu i producentami rzepaku. Firma nie rozpoczęła jednak inwestycji. - W tym roku odbędzie się nadzwyczajne walne zgromadzenie wspólników. Spodziewamy się zmiany struktury kapitałowej i podjęcia decyzji inwestycyjnej - mówi Mariusz Olejnik, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku.

Niecierpliwią się zakłady azotowe, które rozważają wycofanie się ze spółki, jeśli Francuzi nie rozpoczną inwestycji.

Diester Industrie International zapowiada uruchomienie produkcji najpierw w Niemczech, Austrii i Włoszech. W sumie produkcja biodiesla w tych krajach wyniesie 430 tys. ton rocznie.

Produkcja 1 mln ton biodiesla wymaga ponad 2 mln ton rzepaku. Inwestycje są więc nadzieją dla rolników, także polskich. Bunge ma plany uruchomienia produkcji paliwa z rzepaku w Polsce. Na razie nie są one realizowane. Firma jest właścicielem Zakładów Tłuszczowych w Kruszwicy oraz ma połowę udziałów w zakładach w Brzegu, przejętych po dawnej Kama Foods.

- W Kruszwicy jest planowana od dłuższego czasu inwestycja w biopaliwo. Dostarczamy już oleje do produkcji biopaliwa - mówi Rafał Wadlewski, rzecznik ZT Kruszwica.

Oleje z zakładu w Brzegu trafiają m.in. do Rafinerii Trzebinia, która jako jedyna w Polsce uruchomiła produkcję biopaliwa z rzepaku.

Udziałowcem firmy Ewiko z Brzegu jest Olvit. Bunge współpracuje z Olvitem przy przejęciu Zakładów Przemysłu Tłuszczowego w Warszawie.

Jeśli nowo powstała spółka Diester Industrie International rozpocznie produkcję biopaliw w Polsce, stanie się poważnym konkurentem dla Polskich Młynów. Firma Bronisława Komorowskiego inwestuje na Opolszczyźnie w zakłady przetwarzające zboże na potrzeby rafinerii.


POWIĄZANE

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...

Wiosna to bardzo ważny okres w produkcji sadowniczej. Każdy sadownik kontroluje ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę