aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polski rzepak liczy na inwestorów

12 października 2005

Powstała spółka Diester, która będzie największym producentem biopaliwa w Unii. Nasz rynek może na tym zyskać.

Amerykański koncern spożywczy Bunge stworzył joint venture z francuskim Sofiproteolem pod nazwą Diester Industrie International. Nowa spółka zajmie się produkcją biopaliwa.

Obaj udziałowcy są obecni w Polsce. Sofiproteol kilka lat temu założył spółkę Biodiesel Silesia wraz z Zakładami Azotowymi w Kędzierzynie-Koźlu i producentami rzepaku. Firma nie rozpoczęła jednak inwestycji. - W tym roku odbędzie się nadzwyczajne walne zgromadzenie wspólników. Spodziewamy się zmiany struktury kapitałowej i podjęcia decyzji inwestycyjnej - mówi Mariusz Olejnik, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku.

Niecierpliwią się zakłady azotowe, które rozważają wycofanie się ze spółki, jeśli Francuzi nie rozpoczną inwestycji.

Diester Industrie International zapowiada uruchomienie produkcji najpierw w Niemczech, Austrii i Włoszech. W sumie produkcja biodiesla w tych krajach wyniesie 430 tys. ton rocznie.

Produkcja 1 mln ton biodiesla wymaga ponad 2 mln ton rzepaku. Inwestycje są więc nadzieją dla rolników, także polskich. Bunge ma plany uruchomienia produkcji paliwa z rzepaku w Polsce. Na razie nie są one realizowane. Firma jest właścicielem Zakładów Tłuszczowych w Kruszwicy oraz ma połowę udziałów w zakładach w Brzegu, przejętych po dawnej Kama Foods.

- W Kruszwicy jest planowana od dłuższego czasu inwestycja w biopaliwo. Dostarczamy już oleje do produkcji biopaliwa - mówi Rafał Wadlewski, rzecznik ZT Kruszwica.

Oleje z zakładu w Brzegu trafiają m.in. do Rafinerii Trzebinia, która jako jedyna w Polsce uruchomiła produkcję biopaliwa z rzepaku.

Udziałowcem firmy Ewiko z Brzegu jest Olvit. Bunge współpracuje z Olvitem przy przejęciu Zakładów Przemysłu Tłuszczowego w Warszawie.

Jeśli nowo powstała spółka Diester Industrie International rozpocznie produkcję biopaliw w Polsce, stanie się poważnym konkurentem dla Polskich Młynów. Firma Bronisława Komorowskiego inwestuje na Opolszczyźnie w zakłady przetwarzające zboże na potrzeby rafinerii.


POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę