EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Polskie wino: nowe szanse

24 września 2007
Nowelizacji dwóch ustaw, o akcyzie i winiarskiej, domagają się właściciele polskich winnic. Tylko dzięki nim rodzimy rynek wina miałby szansę na dalszy rozwój. Tegoroczna powierzchnia upraw winorośli w Polsce wynosi blisko 260 hektarów. To pozwala na wyprodukowanie kilku tysięcy litrów wina dobrej jakości przekonują producenci i szybko dodają „niestety nielegalnie”.

A jak to wygląda w innych krajach Unii? Na przykład w Hiszpanii, w regionie Penedes, wytwarza się aż 1300 gatunków wina. Ponad 260-ciu lokalnych rolników wspólnymi siłami szuka nowych rynków zbytu, ostatnio w czterech kolejnych krajach europejskich, w tym także w Polsce. Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze specjalnego funduszu unijnego.

Javier Brunet Icart , Stowarzyszenie Producentów Jakościowych Win Regionalnych CAVA: - Koszt kampanii to prawie 2 miliony Euro. Z tego połowa funduszy pochodzi ze środków unijnych. Drugą część dzielą między sobą nasze ministerstwo rolnictwa i miejscowi producenci win.

O takiej kampanii promującej polskie wino, nasi rolnicy mogą tylko pomarzyć. Nie chodzi tu o gorszą jakość polskich wyrobów, a o obowiązujące przepisy prawne, które zabraniają sprzedaży wytwarzanych we własnym gospodarstwie produktów. To zamyka drogę do sięgnięcia po unijne wsparcie.

Wiktor Bruszewski, Polski Instytut Winorośli i Wina: - Winiarze reprezentujący swoje małe rodzinne zakłady mają mieć zorganizowaną produkcję tak, jak się to robi w zakładach przemysłowych. Mają mieć w myśl tej ustawy własne laboratoria, wytyczone ciągi produkcyjne...

W Sejmie wciąż czeka na rozpatrzenie projekt zmian niekorzystnych ustaw. Zdaniem winiarzy, uproszczenie obowiązujących przepisów znacznie zwiększyłoby powierzchnię upraw winorośli w Polsce a tym samym wzrosłaby krajowa produkcja.

Tomasz Prange-Barczyński, dziennikarz, znawca win: - Nie nastawiajmy się na produkcję masową. To byłby raczej doskonały dodatek do gospodarstw agroturystycznych, znacznie podnoszący ich atrakcyjność.

Determinacja zmiany przepisów w branży winiarskiej jest coraz większa. Tym bardziej, że resort rolnictwa obiecał pomoc w zmianie niekorzystnego prawa. Specjalnie zwołany w tym celu zespół ma się zebrać w ciągu kilku dni.


POWIĄZANE

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę