aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pomidory na antybiotyku

2 września 2003

Jedzenie pomidorów nieznanego pochodzenia grozi niechcianą kuracją atybiotykową. Wszysto przez Kasumin, środek stosowany nielegalnie do zwalczania bakteryjnego raka pomidorów.

Antybiotyk przemycany jest z Węgier. Nie ma polskiego atestu, w związku z podejrzeniami o negatywne oddziaływanie na ludzki organizm. Bez problemów można go kupić w rejonie Sandomierza, który jest zagłębiem pomidorowym.

Sytuacja jest niepokojąca - uważa Elżbieta Krempa z sandomierskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Producenci coraz zuchwalej stosują niedozwolone środki, bo inspekcja ochrony roślin nie ma pieniędzy na badania kontrolne. Bezpieczeństwa nie gwarantuje też Wojewódzka Inspekcja Ochrony Roślin. - Chcąc ukarać rolnika za stosowanie oprysku bez atestu, lub za nieprzestrzeganie okresu karencji, trzeba go złapać na gorącym uczynku. Na to mamy za mało ludzi - usłyszeliśmy w rzeszowskiej WIOR.

Tzw. świadectwa fitosanitarne wymagane są jedynie dla płodów rolnych wysyłanych na eksport. Tymczasem, jak wynika z ubiegłorocznych badań sanepidu, co 10 partia sprzedawanych owoców i warzyw nie nadaje się do jedzenia.
Polskiemu konsumentowi pozostaje wiara, że kupuje nieskażone pomidory - mówi pracownik sandomierskiej giełdy.

Co to jest Kasumin
Kasumin stosowany przy hodowli pomidorów powoduje, że udporniają się bakterie chorobotwórcze, zagrażające m.in. zdrowiu kobiet w ciąży i niemowlętom; zwiększa się zawartość azotanów.
Dobra strona pomidora: zwiększa odporność nowotworową, zapobiega odkładaniu się choresteloru, zawiera witaminy A, B1, B2, C, PP oraz składniki mineralne: potas, sód, wapń, żelazo.
Konsument, który chciałby mieć pewność, że wraz z pomidorem nie zjada trucizny, za badanie musi zapłacić 400-500 zł.


POWIĄZANE

Do 10 lipca 2024 r. można ubiegać się o dopłaty z tytułu zużytego materiału siew...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę