aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pomidory na antybiotyku

2 września 2003

Jedzenie pomidorów nieznanego pochodzenia grozi niechcianą kuracją atybiotykową. Wszysto przez Kasumin, środek stosowany nielegalnie do zwalczania bakteryjnego raka pomidorów.

Antybiotyk przemycany jest z Węgier. Nie ma polskiego atestu, w związku z podejrzeniami o negatywne oddziaływanie na ludzki organizm. Bez problemów można go kupić w rejonie Sandomierza, który jest zagłębiem pomidorowym.

Sytuacja jest niepokojąca - uważa Elżbieta Krempa z sandomierskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Producenci coraz zuchwalej stosują niedozwolone środki, bo inspekcja ochrony roślin nie ma pieniędzy na badania kontrolne. Bezpieczeństwa nie gwarantuje też Wojewódzka Inspekcja Ochrony Roślin. - Chcąc ukarać rolnika za stosowanie oprysku bez atestu, lub za nieprzestrzeganie okresu karencji, trzeba go złapać na gorącym uczynku. Na to mamy za mało ludzi - usłyszeliśmy w rzeszowskiej WIOR.

Tzw. świadectwa fitosanitarne wymagane są jedynie dla płodów rolnych wysyłanych na eksport. Tymczasem, jak wynika z ubiegłorocznych badań sanepidu, co 10 partia sprzedawanych owoców i warzyw nie nadaje się do jedzenia.
Polskiemu konsumentowi pozostaje wiara, że kupuje nieskażone pomidory - mówi pracownik sandomierskiej giełdy.

Co to jest Kasumin
Kasumin stosowany przy hodowli pomidorów powoduje, że udporniają się bakterie chorobotwórcze, zagrażające m.in. zdrowiu kobiet w ciąży i niemowlętom; zwiększa się zawartość azotanów.
Dobra strona pomidora: zwiększa odporność nowotworową, zapobiega odkładaniu się choresteloru, zawiera witaminy A, B1, B2, C, PP oraz składniki mineralne: potas, sód, wapń, żelazo.
Konsument, który chciałby mieć pewność, że wraz z pomidorem nie zjada trucizny, za badanie musi zapłacić 400-500 zł.


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę