aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pomoc przymrozkowa

5 lipca 2007
Lepiej późno niż wcale. Rada Ministrów uchwaliła wreszcie program pomocy dla gospodarstw dotkniętych klęską mrozów. Ale sadownicy nie są zadowoleni i krytykują rządową pomoc.

To nie przymrozki, ale mrozy mówili sadownicy, którzy z przerażeniem patrzyli na majowe straty spowodowane gwałtownym spadkiem temperatury. Były miejsca, gdzie termometry w nocy pokazywały nawet minus 8 stopni Celsjusza.

Rząd od razu obiecał pomoc, ale uchwalenie programu zajęło ponad miesiąc czasu. Zdaniem resortu rolnictwa to efekt długiego szacowania strat, które zresztą gdzieniegdzie jeszcze trwa.

Co znajduje się w rządowym pakiecie pomocy? Przede wszystkim kredyty. Agencja Restrukturyzacji będzie udzielać preferencyjnych kredytów oraz poręczeń i gwarancji spłaty pożyczek wziętych na wznowienie produkcji.

Przewiduje się także wydłużenie do 5 lat okresu spłaty zaciągniętych wcześniej kredytów klęskowych. Ale rząd przypomina, że pomoc nie ogranicza się tylko i jedynie do kredytów.

Jak na razie powołane przez wojewodów komisje oszacowały straty na około 800 milionów złotych. Niskie temperatury zniszczyły całkowicie lub uszkodziły 145 tysięcy hektarów sadów.POWIĄZANE

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...

Zima już prawie za nami. Do życia budzi się roślinność, a z nią, niestety, także...

W dniu wczoraajszym, tj.  26 marca 2024 roku opublikowaliśmy w portalu ppr.pl ma...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę