aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Popcorn z genem owada

9 października 2004

Zmodyfikowana genetycznie kukurydza (zawierająca gen MON 810), chroniący ją przed motylem-szkodnikiem dziesiątkującym jej uprawy, została dopuszczona do obrotu w UE w 1999 roku. Skorzystały z tego tylko Francja i Hiszpania - pisze "Głos Wielkopolski".

Podkreśla jednocześnie, że w ubiegłym miesiącu wpisano ją do Europejskiego Katalogu Odmian Roślin Uprawnych. Jest to pierwszy przypadek wpisania na tę listę rośliny zmutowanej. Oznacza to przyzwolenie na uprawę w każdym państwie członkowskim Unii. Poszczególne kraje jednak mogą wprowadzić zakaz uprawy zmutowanej kukurydzy, pod warunkiem, że przedstawią odpowiednie argumenty.

Według "Głosu Wielkopolskiego", rząd polski przygotował natomiast projekt nowelizacji ustawy o GMO (żywności genetycznie modyfikowanej). Zakłada on obowiązek zgłoszenia takiej uprawy od sołtysa, przez wójta, aż do Ministerstwa Rolnictwa. Trzeba też poinformować o tym sąsiadów. Magazyny i urządzenia, które miały kontakt ze zmodyfikowaną kukurydzą muszą być czyszczone. Pokryć trzeba będzie też ewentualne szkody rolników uprawiających kukurydzę konwencjonalną, jeżeli ponieśliby straty na skutek pojawienia się GMO w ich płodach rolnych. W aktach wykonawczych zawarte mają być odległości pomiędzy uprawami GMO a konwencjonalnymi oraz czas, po którym na polu, gdzie uprawiano GMO, można uprawiać rośliny konwencjonalne.

Okazuje się przy tym - jak podkreśla "Głos Wielkopolski" - że większość Polaków, a także mieszkańców innych krajów Unii nie chce jeść zmodyfikowanej żywności. Inicjatywa "Europa wolna od GMO" rozwija się w wielu państwach. W Austrii 8 z 9 prowincji zadeklarowało się jako strefy wolne od GMO, we Włoszech około 80 procent kraju, w Grecji 44 z 54 prefektur, a w Anglii 45 hrabstw zamieszkałych przez 14 mln mieszkańców.

Niedawno także radni sejmiku województwa podkarpackiego podjęli uchwałę, że ten region ma być strefą wolną od GMO. Samorząd jednak nie może zakazać uprawy zmodyfikowanej kukurydzy. To tylko deklaracja mająca wywrzeć nacisk na polski rząd. Inaczej jest w przypadku rolników z okolic Jeleniej Góry, Stryszowa i Chmielnika, gdzie oni sami zadeklarowali, że nie będą siać GMO. W Wielkopolsce nikt się nie buntuje, przynajmniej na głos - pisze "Głos Wielkopolski".

"Nie mamy sygnałów od rolników, ani ich związków zawodowych o proteście przeciw zmodyfikowanej kukurydzy" - poinformował "GW" dyrektor Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Andrzej Bobrowski. "Nie można opierać się na odczuciach, nie popartych badaniami naukowymi. Jeżeli jednak pojawiłaby się presja społeczna, to rozważymy wprowadzenie strefy wolnej od GMO. Areał kukurydzy w naszym regionie rośnie i dociera do niego szkodnik. Trzeba by więc mocno się nad tą sprawą zastanowić" - dodał.


POWIĄZANE

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...

Zima już prawie za nami. Do życia budzi się roślinność, a z nią, niestety, także...

W dniu wczoraajszym, tj.  26 marca 2024 roku opublikowaliśmy w portalu ppr.pl ma...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę