Porozumienia

3 grudnia 2015
Negocjacje były długie i trudne ale w końcu się udało. Wczoraj w nocy przedstawiciele zakładów przetwórczych podpisali w końcu porozumienia z sadownikami w sprawie skupu jabłek przemysłowych. Ustalona cena to 28 groszy za kilogram.

Wczoraj podpisano umowy z czterema zakładami dziś dołączą do nich kolejne. Sadownicy zobowiązali się zakończyć pikiety przed przetwórniami. Tak jest między innymi na Lubelszczyźnie.

Porozumienie obowiązuje tylko do 17 września, bo zdaniem przetwórców taka cena skupu jest dla zakładów nieopłacalna i trzeba ją renegocjować. Przetwórcy zobowiązali się, że nie będą dochodzić roszczeń finansowych za straty spowodowane blokadami.

Cena gwarantowana w innych zakładach ma obowiązywać nieco dłużej, bo do 29 września. Potem przetwórcy i sadownicy spotkają się ponownie aby porozmawiać o jej ewentualnej zmianie. Zdaniem resortu rolnictwa aby uniknąć podobnych konfliktów w przyszłości potrzebne są długoterminowe umowy.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: jeśli nie będzie trwałych umów kontraktacyjnych jeśli sadownicy nie zrozumieją że trzeba się łączyć w bardzo duże grupy, które mogłyby organizować kilkadziesiąt procent całej produkcji a wtedy także wpływać na decyzje przetwórców i mieć wpływ na rynek to oczywiście żadne tego typu doraźne spotkania nie są w stanie tego rozwiązać.

Przetwórcy i sadownicy mają zamiar wrócić także do rozmów na temat zawierania umów kontraktacyjnych z gwarancją minimalnych i maksymalnych cen.


POWIĄZANE

Zbliża się czas żniw. Za chwilę rozpoczną się przygotowania pod zasiewy ozimin. ...

20 lipca 2020 r. kończy się w oddziałach regionalnych ARiMR nabór wniosków o dot...

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach oddział w Kościerzynie ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę