Advertisement

Porozumienia

3 grudnia 2015
Negocjacje były długie i trudne ale w końcu się udało. Wczoraj w nocy przedstawiciele zakładów przetwórczych podpisali w końcu porozumienia z sadownikami w sprawie skupu jabłek przemysłowych. Ustalona cena to 28 groszy za kilogram.

Wczoraj podpisano umowy z czterema zakładami dziś dołączą do nich kolejne. Sadownicy zobowiązali się zakończyć pikiety przed przetwórniami. Tak jest między innymi na Lubelszczyźnie.

Porozumienie obowiązuje tylko do 17 września, bo zdaniem przetwórców taka cena skupu jest dla zakładów nieopłacalna i trzeba ją renegocjować. Przetwórcy zobowiązali się, że nie będą dochodzić roszczeń finansowych za straty spowodowane blokadami.

Cena gwarantowana w innych zakładach ma obowiązywać nieco dłużej, bo do 29 września. Potem przetwórcy i sadownicy spotkają się ponownie aby porozmawiać o jej ewentualnej zmianie. Zdaniem resortu rolnictwa aby uniknąć podobnych konfliktów w przyszłości potrzebne są długoterminowe umowy.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: jeśli nie będzie trwałych umów kontraktacyjnych jeśli sadownicy nie zrozumieją że trzeba się łączyć w bardzo duże grupy, które mogłyby organizować kilkadziesiąt procent całej produkcji a wtedy także wpływać na decyzje przetwórców i mieć wpływ na rynek to oczywiście żadne tego typu doraźne spotkania nie są w stanie tego rozwiązać.

Przetwórcy i sadownicy mają zamiar wrócić także do rozmów na temat zawierania umów kontraktacyjnych z gwarancją minimalnych i maksymalnych cen.


POWIĄZANE

W dniu 15 października 2019 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się d...

Ekstremalny stres jakiego doznały międzyplony z powodu suszy miał wpływ na przed...

Nowe, szerokie portfolio zapewni producentom rolnym stabilność i dobre plony. Co...


Komentarze

Bądź na bieżąco
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę