Posłowie o akcyzie na tytoń: Komu dadzą popalić

5 listopada 2003

Ministerstwo Finansów: - Chcemy zapewnić ludziom dostęp do tanich papierosów. Wiesław Kaczmarek: - A dlaczego nie do taniego piwa, albo taniej benzyny?

Sejmowa podkomisja po raz ostatni dyskutowała we wtorek na temat rządowego projektu ustawy o akcyzie. Miała rozstrzygnąć sposób opodatkowania tytoniu. Budzi on ogromne kontrowersje. Akcyzę na papierosy oblicza się kwotowo i procentowo. Stawka kwotowa wynosi 57 zł za 1000 papierosów, procentowa, która jest stała i zapisana w ustawie - 25 proc. ceny. Obowiązujące od 2000 r. rozwiązanie zwalcza koalicja producentów tańszych papierosów - Altadisu, Reemstma, Zakładów Tytoniowych w Lublinie i Scandinavian Tobacco. Ich zdaniem obecne przepisy są korzystne wyłącznie dla firm sprzedających wyroby z górnej półki - Philipa Morrisa i BAT. Obie grupy walczą o korzystny dla siebie stosunek stawki procentowej i kwotowej. Zgodnie z nowym projektem ustawy decydujący głos w tej sprawie będzie należał do Ministerstwa Finansów.

"Gazeta" ujawniła we wtorek ostrzeżenia byłej wiceminister finansów, a obecnie sejmowego eksperta Ireny Ożóg. W piśmie do premiera, marszałka Sejmu i ministra finansów stwierdziła ona m.in., że rządowa propozycja jest korupcjogenna, bo minister będzie co roku decydował o sytuacji firm tytoniowych, wywyższając jedne, a pogrążając drugie. Jest też niekonstytucyjna, bo ministrowi nie wolno decydować o konstrukcji podatku. Ożóg postuluje, aby w ustawie zapisać, że minister może obniżać obie stawki - kwotową i procentową - o ten sam wskaźnik.

We wtorek ministerstwo broniło swojej propozycji. - Będziemy podnosić akcyzę, bo tego wymaga od nas UE, jeżeli pozostawimy to, co jest teraz, to sztucznie zawyżymy ceny tanich papierosów - tłumaczył posłom wiceminister Robert Kwaśniak. - Wówczas nie będzie ludzi, których stać na takie papierosy.

Natychmiast zareagował przewodniczący podkomisji Wiesław Kaczmarek: - To jedyny przypadek troski o interes klienta. Dlaczego nikt się nie martwi o tanie piwo, albo tanią benzynę?

Urzędnicy resortu nie chcieli odnieść się szczegółowo do zarzutów swojej byłej przełożonej. - Gdybym chciał to zrobić, musiałbym użyć bardzo ostrych słów - zżymał się Kwaśniak. - Przecież to nie sam minister będzie decydował o stawkach, jest regulamin Rady Ministrów, cała procedura uzgodnień międzyresortowych, jest Komitet Rady Ministrów i Rządowe Centrum Legislacji - tłumaczył.

Posłowie nie rozstrzygnęli sprawy - przedstawią całej komisji trzy warianty. Jeden - rządowy, drugi (zgłoszony przez Krystynę Skowrońską z PO) uwzględniający postulaty Ireny Ożóg. Trzeci - pozostawienie stanu obecnego - ma zgłosić Kaczmarek. - Mamy jasno rozłożone interesy, przerzucamy odpowiedzialność na cały Sejm - podsumował przewodniczący.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do wystąpienia Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulew...

Spotkanie ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoły Solskiego oraz mini...

Od początku uruchomienia mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla produc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę