EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Postawili na biomasę

26 września 2003

Do przodu posuwają się prace związane z możliwością uprawy wierzby energetycznej w okolicach Trzebini. Jak zapowiada przewodniczący Rady Miasta Trzebini Stanisław Szczurek prawdopodobnie wiosną przyszłego roku na terenie gminy powstaną pierwsze mateczniki tej rośliny. Okazuje się bowiem, że sadzonki pochodzące z miejscowych mateczników, lepiej przyjmują się na danym terenie niż importowane.

Na razie – jak zapewnia Stanisław Szczurek – jest już kilku rolników z każdego sołectwa, którzy są zainteresowani uprawą wierzby energetycznej. - Produkcja biomasy to długi proces, który trwa nawet do kilkunastu lat. Myślę, że jeśli tym rolnikom się powiedzie, kolejni pójdą w ich ślady. Obecnie zainteresowanie ze strony odbiorców biomasy jest jednak większe, niż tych, którzy mogliby się zająć jej uprawą. W sprawie zbytu biomasy prowadzę rozmowy z przedstawicielami Południowego Koncernu Energetycznego, niestety jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach – podkreśla przewodniczący.

Warto zaznaczyć, iż produkcja biomasy, to nie tylko uprawa wierzby energetycznej. Biomasa możne powstać również z innych roślin, w tym z podcinanych drzew czy krzewów.


POWIĄZANE

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę