aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Potrzebna większa i wcześniejsza interwencja ARR

6 sierpnia 2002

Wicepremier i minister rolnictwa Jarosław Kalinowski zaproponuje dzisiaj rządowi przyśpieszenie i zwiększenie bezpośredniej interwencji Agencji Rynku Rolnego na rynku zbóż. Te działania mają pomóc rozładować kolejki rolników przed elewatorami.

Przedkładane dzisiaj rządowi propozycje były wczoraj omawiane z prezydium kółek rolniczych. Po spotkaniu Kalinowski powiedział, że zaproponuje Radzie Ministrów, aby - zaplanowana na listopad i grudzień - bezpośrednia interwencja Agencji Rynku Rolnego została przeprowadzona już teraz. Ponadto Kalinowski zaproponuje zwiększenie środków ARR na skup o kolejne 400 tys. ton  zbóż, dotychczas agencja miała własnych środków na zakup 300 tys. ton.   

Wicepremier mówi: – Ten skup prowadzony bezpośrednio przez agencję powinien rozładować trudną sytuację przed elewatorami oraz w tych województwach, w których firmy nie podjęły jeszcze skupu. Dodał, że nie zwiększy to ogólnej ilości zboża, które zostanie objęte skupem interwencyjnym. Kalinowski podkreślił, że w pierwszych dniach tegorocznych zbiorów skupiono już 500 tys. ton ziarna, w poprzednich latach w tym samym czasie skupiono zaledwie kilkanaście tys. zbóż.

Kalinowski uważa przy tym, że należy zmienić obecny system dopłat do skupu, by zastąpić go takim, który zapewni każdemu producentowi zbóż dopłatę do ich produkcji.


POWIĄZANE

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...

Ukraińcy wyręczyli rząd polski w rozwiązaniu problemu z niekontrolowanym importe...

Rolnicy protestują w słusznej sprawie i rząd powinien bardzo szybko zasiąść z ni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę