OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Pożniwna walka z perzem

6 sierpnia 2003

Obok powszechnie występujących na polach uprawnych chwastów jednorocznych i dwuletnich , często można spotkać gatunki wieloletnie , które poprzez wytwarzanie rozłogów , sprawiają plantatorom wiele trudności w skutecznym wyeliminowaniu ich z upraw polowych.

Mechaniczne metody zwalczania tych chwastów są mało skuteczne, tym bardziej, że w ostatnich latach stosuje się szereg uproszczeń w agrotechnice . Największe zagrożenie w uprawach rolniczych sprawia perz właściwy . Najbardziej polecanym sposobem jest walka z użyciem herbicydów .

Dogodnym momentem do ich stosowania jest okres po zbiorze zbóż , preparatami zawierającymi w swoim składzie glifosat takimi jak : Rondup, Avans, Glifos, Glialka , Perzocyd, . Preparaty te są nieselektywnymi herbicydami zwalczającymi większość chwastów jedno i dwuliściennych , szczególnie perz właściwy . Stosowane na intensywnie rozwijające się rośliny pobierane są przez liście i inne zielone części (łodygi ) , następnie przemieszczanie po całej roślinie , również do części podziemnych . Pierwsze objawy działania w postaci żółknięcia i więdnięcia roślin widoczne są po 7-10 dniach . Po upływie 4 tygodni następuje całkowite obumieranie chwastów . Ciepła i wilgotna pogoda oraz duże nasłonecznienie przyspieszają działanie preparatów , natomiast susza i okres chłodów wydłużają je i wpływają na obniżanie skuteczności herbicydów . Również opady deszczu przed upływem 6 godz. od zastosowania preparatów mogą obniżyć jego skuteczność .

Wszystkie podane herbicydy zawierające glifosat można stosować od połowy sierpnia do późnej jesieni . Po sprzęcie zboża i usunięciu słomy z pola należy poczekać na odrośnięcie perzu . Nie należy w tym czasie przeprowadzać żadnych zabiegów uprawowych . Oprysk należy wykonać , gdy perz osiągnie wysokość 10- 25 cm i wytworzy co najmniej 5-6 w pełni rozwinięte liście . Po 3-4 tygodniach od zabiegu można przystąpić do uprawy pola pod zasiew roślin zastępczych . Herbicydy zawierające glifosat są szybko rozkładane przez mikroorganizmy glebowe , nie sprawiają więc trudności z doborem rośliny następczej.

Poza wymienioną wyżej metodą istnieje drugi sposób polegający na tym , że najpierw w zespole uprawek pożniwnych pociąć przez podorywkę lub talerzowanie perz na krótkie odcinki . Następnie należy zaczekać aż perz ponownie powschodzi i gdy osiągnie fazę 4-6 liści opryskiwać pole jednym z graminycydów np. Agil , Fusilade , Galallant , Targa , Perenal . Pierwsza uprawę mechaniczną można wykonać po upływie miesiąca od zastosowania preparatu , a siew roślin jednoliściennych ( np. zbóż ) nie wcześniej niż po 6 tygodniach od opryskiwania . W przypadku Fusidale Super najlepsze wyniki uzyskuje się stosując dwukrotnie opryskiwania w odstępie 3-4 tygodni , dzieląc zalecaną dawkę na połowę . Siew roślin jednoliściennych w tym wypadku wykonać można najwcześniej po dwóch miesiącach od opryskiwania .
Wybór metody zwalczania perzu zależy od decyzji rolnika oraz przeprowadzonych zabiegów uprawowych .


POWIĄZANE

Na warszawskiej Woli (26 marzec 2025 roku) odbyła się konferencja prasowa podsum...

Agroprosperis rozwija bezpośredni import nawozów z Grupy Azoty Grupa Azoty podpi...

W zakończonej właśnie kampanii 2024/2025 cukrownie należące do Krajowej Grupy Sp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę