informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Problemy z malinami

7 lipca 2008
Na Lubelszczyźnie plantatorzy malin grożą przerwaniem zbiorów owoców. Ich zdaniem szybko spadające ceny skupu to wynik zmowy firm przetwórczych będących w rekach zagranicznych właścicieli.

Zaczęło się dobrze, od 4 złotych za kilogram. Ale mimo, że to początek skupu, cena już spadła do 3 złotych 20 groszy. Plantatorzy nie mają złudzeń- to o wiele za mało w stosunku do kosztów, zwłaszcza zbioru.

Do tego trzeba dodać rosnące koszty nawozów i paliwa. Dlatego lubelscy rolnicy nie chcą dalej czekać. Na niższą cenę się nie zgodzą i apelują o powstrzymanie się od dostaw owoców do chłodni przez jeden dzień.

Jak na taki krok plantatorów zareagują firmy przetwórcze, nie wiadomo. Prezesi firm odmawiają komentarza na ten temat. Powód? Brak zgody właściciela, którym jest najczęściej firma niemiecka lub holenderska.

Zagraniczni kontrahenci maliny kupują nie tylko w Polsce, ale także w Serbii i Chile. Jednak w tym roku owoców jest dużo mniej, a jeśli sytuacja na rynku malin się nie poprawi, to liczba plantacji na Lubelszczyźnie drastycznie spadnie.


POWIĄZANE

W tym sezonie wielu rolników kończy już sadzenie ziemniaków. Aura im sprzyja. Po...

Celem podejmowanych działań jest budowa nawyku codziennego spożywania polskich o...

Wzrasta świadomość rolników i ogrodników w kwestii korzyści płynących ze stosowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę