CTR_80917

Producenci jabłek chcą uzgodnić cenę z przetwórcami

3 grudnia 2015
W poniedziałek ma się odbyć kolejne spotkanie producentów jabłek i przedstawicieli zakładów przetwórczych w sprawie umów kontraktacyjnych na skup tych owoców. Rolnicy chcą, by cena skupu jabłek przemysłowych wynosiła 30 groszy za kilogram. W rozmowach w roli mediatora ma uczestniczyć wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak.

Jak poinformował PAP prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski, przedstawiciele Związku rozmawiali w tej sprawie z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim. Związek zwrócił uwagę, że w negocjacjach powinny wziąć udział największe zakłady przetwórcze, które decydują o poziomie cen na rynku.

Szef Związku przyznał, że minister nie może interweniować na rynku. Może jednak egzekwować posiadanie umów kontraktacyjnych od zakładów, które korzystały z unijnych pieniędzy.

Maliszewski zaznaczył, że nie ma pewności, iż przetwórcy zaakceptują cenę 30 groszy za kg, ale jeżeli takiego porozumienia nie będzie, "to w połowie tygodnia dojdzie do protestów pod zakładami przetwórczymi".

Według prezesa, obecnie zakłady kupują jabłka przemysłowe po 0,18- 0,20 zł za kg, a punkty skupów - po 0,10-0,15 zł za kg.

Wyjaśnił, że koszt produkcji jabłek wynosi ok. 0,83 zł za kg, ale jest to koszt wyprodukowania wszystkich jabłek - deserowych i przemysłowych. Jabłka przemysłowe, które stanowią ok. 40 proc. produkcji, są praktycznie "odpadem" z produkcji jabłek deserowych.

"Nikt się nie upiera, żeby jabłko kosztowało 83 gr. Uważam, że cena 30 gr jest do zaakceptowania. Poniżej tej ceny nie opłaca się nawet podnoszenie jabłek z ziemi" - powiedział Maliszewski.

Na uprawie wiśni rolnicy ponieśli już straty, teraz nie wiadomo czy wystarczy im pieniędzy na zainwestowanie w przyszłoroczną produkcję tych owoców. Podobna sytuacja może być w przypadku jabłek.

Obecnie cena jabłek deserowych na rynku hurtowym w Broniszach wynosi 1 - 1,20 zł za kg.


POWIĄZANE

Zespół suszarniczo – magazynowy o pojemności blisko 20 tys. ton, zrealizowany pr...

W sezonie 2016/2017 z Polski wywieziono 6,4 mln ton ziarna zbóż, łącznie z ziarn...

Na krajowym rynku zbóż oferta jest niewielka, a w sytuacji opóźnionych zbiorów k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę