CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Producenci owoców i warzyw łączcie się

7 lutego 2006

O tym, że w grupie nie tylko raźniej przekonali się niektórzy producenci owoców i warzyw. Stworzenie wspólnej oferty ułatwiło im znalezienie nowych odbiorców, i zdobycie unijnych funduszy. Ale tego typu organizacji jest u nas cały czas za mało.

Do tej pory na rynku owoców i warzyw istnieje niewiele ponad 50 grup producenckich. Organizacje te skupiają blisko 3 i pół tysiąca osób. Ale na tle innych unijnych krajów wypadamy bardzo słabo.

- Ważny jest udział zorganizowanych producentów w rynku i ten niestety można szacować gdzieś na poziomie 2,5% przy średniej dla starej 15-stki – ponad 36 – to jest bardzo mało.- mówi Witold Boguta z Krajowego Związku Grup Producenckich

Grupy producenckie z programu wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw mogą liczyć na spore wsparcie.

- Pomoc na pokrycie kosztów związanych z utworzeniem grupy i prowadzenie działalności administracyjnej stanowi pomoc ryczałtową naliczaną od wartości przychodów uzyskiwanych przez grupę. – informuje Paweł Żuk z ARiMR

Producenci mogą też ubiegać się o dotacje na inwestycje w wysokosci 75 % zakwalifikowanych kosztów. Pieniądze przysługują między innymi na budowę, rozbudowę powierzchni magazynowych zakup środków transportu oraz maszyn służących do sortowania i pakowania owoców i warzyw.

Aby grup powstawało więcej należy przede wszystkim przełamać niechęć rolników do wspólnego działania.

- Drugi bardzo ważny problem to jest brak liderów , czyli osób, które potrafią chcą się podjąć tych trudnych działań. I jednocześnie są akceptowani przez innych producentów . Jeżeli tych liderów brakuje , nawet jeżeli są chętni do założenia grupy to grupa po prostu nie powstaje.- dodaje Witold Boguta.

Z unijnej pomocy mogą korzystać nie tylko producenci owoców i warzyw. Trzeba tylko się zorganizować. I nie ma obaw, że środków może zabraknąć.


POWIĄZANE

Dwie deklaracje: na temat unijnej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energi...

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki t...

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę