CTR_80917

Program dobrowolnych odejść

4 czerwca 2003

W tym miesiącu rozpocznie się program dobrowolnych odejść dla pracowników cukrowni. Tak zdecydował zarząd Krajowej Spółki Cukrowej, tłumacząc, że w maju trwały jeszcze konsultacje ze związkami.

Pierwotnie program miał ruszyć zeszłym miesiącu. Na razie nie wiadomo ile osób jest zainteresowanych zwolnieniem z pracy. Ci, którzy zwolnią się z pracy teraz otrzymają roczne odprawy, które z każdym miesiącem mają się zmniejszać. Cukrownicza Solidarność chce jednak wynegocjować dla pracowników pakiet socjalny w tym wyższe, nawet 60-miesięczne odprawy. Rozmowy trwają.

Solidarność cukrownicza martwi się, że Polski Cukier nie ma pieniędzy na zwolnienia. Nadal sprawą sporną są fundusze ze sprzedaży Śląskiej Spółki Cukrowej. Na te pieniądze liczył Polski Cukier. W ministerstwie skarbu nie raz obiecywano cukrownikom te pieniądze, a przecież tak naprawdę to już przed miesiącem wiadomo było, że należą one do ministra finansów.

Jedyną szansą na ich wyciągnięcie od ministra finansów jest zmiana ustawy budżetowej. W gorącej atmosferze rozmów ze związkami na temat zwolnień i pakietu socjalnego dla pracowników, zarząd Krajowej Spółki Cukrowej złożył w sądzie wniosek o połączenie swoich 24 cukrowni w jeden duży koncern. Fuzja nie obejmie na razie trzech zakładów – gdzie KSC Polski Cukier posiada 51 procent akcji: chodzi o cukrownię Kluczewo, Gryfice i Pruszcz Gdański, o które toczy się spór z niemieckim koncernem Nordzucker. Niewyjaśnione są też losy cukrowni Szczecin, gdzie nie zakończył się jeszcze proces komercjalizacji i przekształcania w spółkę akcyjną.


POWIĄZANE

Tegoroczny nieurodzaj owoców daje się we znaki branży przetwórczej - powiedziała...

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

Nowe dane dotyczące europejskiego sektora zbóż i roślin oleistych opublikowane p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę