aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Przetwórcy i rolnicy chcą rozmawiać nt. kontraktacji owoców

3 grudnia 2015
Firmy przetwórcze i rolnicy podejmą jeszcze w tym tygodniu rozmowy w celu wypracowania wzoru umowy kontraktacyjnej na skup owoców. Ma ona zawierać minimalną i maksymalną cenę skupu - poinformował PAP w środę minister rolnictwa Marek Sawicki.

Spotkanie w sprawie skupu owoców, w którym uczestniczyli przetwórcy oraz przedstawiciele organizacji rolniczych, odbyły się w środą w ministerstwie. Jako mediator uczestniczył w nich minister Sawicki.

Dotychczas zakłady przetwórcze nie chciały podpisywać umów kontraktacyjnych. Jeżeli nawet takie umowy były zawierane, nie była w nich określona cena skupu.


Brak takich umów boleśnie odczuli w tym roku producenci wiśni. Zakłady przetwórcze zaproponowały im cenę skupu na poziomie 0,6- 0,8 zł/kg, podczas gdy według wyliczeń Związku Sadowników RP, koszt produkcji był w granicach 1,8 zł/kg.

Podczas środowego spotkania obie strony uznały, że w tym roku sprawa wiśni jest już zamknięta, gdyż zbiór dobiega końca. Do problemu produkcji i przetwórstwa tych owoców strony maja wrócić w późniejszym terminie. Natomiast jest aktualna sprawa skupu jabłek przemysłowych.

W sprawie skupu jabłek przetwórcy i rolnicy chcą rozmawiać już w czwartek. Skup tych owoców już się rozpoczął, firmy proponują 0,15- 0,20 gr za kg jabłek. Według producentów, jest to cena nie zapewniająca zwrotu poniesionych nakładów. Chodzi obecnie o wypracowanie takich rozwiązań, które zadowoliłyby obie strony - podkreślił minister.

Złożyłem propozycję rolnikom i przetwórcom dotyczącą zaliczkowego skupu jabłek" - powiedział Sawicki. Wyjaśnił, że polegałoby to na częściowej zapłacie za jabłka, zaś końcowe rozliczenie byłoby dokonywane po sprzedaży produktu.

Przy takim rozwiązaniu ryzyko ponosiliby także rolnicy. Jeżeli przetwórstwo nie mogłoby uzyskać odpowiednich cen za swoje produkty, także rolnicy mogliby ponieść straty na sprzedaży owoców. "Na razie rolnicy tę propozycję odrzucili" - poinformował minister. W opinii Sawickiego, o systemie zaliczkowym sprzedaży owoców trzeba jednak dyskutować, bowiem w ten sposób rolnicy mogliby partycypować w części marży uzyskiwanej ze sprzedaży przetworów. Ale jednocześnie musieliby wziąć na siebie część ryzyka, jeżeli takiej marży handlowej by nie było.

Sawicki przyznał, że oba rozwiązania mogą być stosowane równolegle. Chodzi głównie o to, aby zawiązały się relacje między przetwórcami a producentami owoców i budowało się wzajemne zaufanie. Dotychczas firmy przetwórcze na te propozycje nie powiedziały "nie", choć - jak zaznaczył minister - obie strony nie są zbytnimi optymistami.


POWIĄZANE

Ukraińcy wyręczyli rząd polski w rozwiązaniu problemu z niekontrolowanym importe...

Rolnicy protestują w słusznej sprawie i rząd powinien bardzo szybko zasiąść z ni...

Uprawa grochu jest prosta. Nie wymaga dużych nakładów. Pozytywnie wpływa na zdro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę