Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Pytanie o Unię: Jak będzie z owocami miękkimi?

8 października 2003

Czy po 1 maja 2004 roku polski rolnik lub handlowiec będzie mógł bez żadnych ograniczeń sprzedawać owoce i warzywa na giełdzie rolnej, np. w Berlinie? Czy potrzebne będą jakieś dokumenty, zezwolenia, opłaty? Na to pytanie odowiedział GW, Ryszard Kazubek, główny specjalista w departamencie produkcji roślinnej w Ministerstwie Rolnictwa.

Nie potrzeba żadnych zezwoleń, nie będzie też żadnych opłat poza tą za wjazd na giełdę. Podobnie zresztą jest u nas. 
 
Jednak produkty, które mają być sprzedawane w Unii, muszą spełniać tzw. jakościowe normy handlowe. Zresztą i u nas po 1 maja 2004 r. też będą obowiązywały te normy. Zostaną one opublikowane przez Komisję Europejską w języku polskim, ale trudno mi powiedzieć, kiedy to nastąpi, bo to nie od nas zależy. 
 
Natomiast nasz resort rolnictwa mniej więcej za miesiąc zacznie wydawać rozporządzenia określające takie normy jakościowe dla 35 gatunków owoców i warzyw. Będą one obowiązywały na naszych giełdach do czasu wejścia do Unii. Każdy więc będzie mógł już niedługo się zorientować, jak takie normy wyglądają, bo te przygotowane przez Komisję będą podobne.
 
Poza tymi normami jakościowymi każdy kraj członkowski może – ale nie musi – przeprowadzać kontrolę zdrowotną owoców i warzyw. Dokonują tego specjalne służby, u nas służby fitosanitarne. Wygląda to tak, że bierze się próbkę owoców lub warzyw i sprawdza, czy nie ma tam np. pozostałości środków chemicznych. Rolnik nie musi mieć na to żadnych dokumentów, po prostu musi liczyć się z taką kontrolą i respektować jej wyniki.


POWIĄZANE

Herbicydy to filar produkcji roślinnej. Jednak, by działały skutecznie, trzeba j...

W wieloletnich uprawach ogrodniczych często stajemy w obliczu dylematów: jak int...

W ogrodzie niezależnie od pory roku zawsze jest coś do zrobienia, a jednym z klu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę