Rolnicy grożą blokadą

24 lipca 2003

Około stu rolników domagało się wczoraj w Pyrzycach wskazania firm, które skupią ich zboże. Jeśli do piątku nie będzie odpowiedzi, mogą zablokować drogę nr 3.

Problem ze skupem zbóż w powiecie pyrzyckim pojawił się, gdy zostali aresztowani właściciele spółki Elstar, zajmującej się skupem w tym rejonie. 
 
Teraz proponuje nam się sprzedanie zboża w innych punktach skupu, które są zbyt daleko od naszych gospodarstw – mówił do zgromadzonych przed budynkiem starostwa w Pyrzycach Andrzej Hatłas, rolnik z Mechowa. 
 
Starosta pyrzycki Władysław Dusza, który wyszedł do protestujących, stwierdził, że rolnicy mają powody do niepokoju. 
 
Rolnicy z naszego powiatu produkują niemal tyle zboża, ile cała pozostała część naszego województwa – mówił Władysław Dusza. Zapewnił jednak, że jest szansa na rozwiązanie problemu skupu zboża. 
 
W piątek w Agencji Rynku Rolnego odbędzie się przetarg na prowadzenie skupu zboża – zapowiedział Władysław Dusza. Starosta zapewnił, że przetarg pozwoli wyłonić firmy, które zastąpią Elstar i skupią zboże. 
 
Rolnicy do końca nie uwierzyli w te zapewnienia. Zapowiedzieli, że jeśli w piątek okaże się, iż wyłonione w przetargu firmy nie będą w stanie skupić ich zboża, zaostrzą protest. Może wówczas dojść do blokady drogi nr 3. Rolnicy domagają się także uznania województwa zachodniopomorskiego za rejon klęski żywiołowej. Według nich susza spowodowała gigantyczne straty i rolnicy potrzebują wsparcia.


POWIĄZANE

Stawiając na rozwój rolnictwa zrównoważonego, Bayer prezentuje nowości w ofercie...

Według stanu na 12 stycznia ukraińscy rolnicy zbierali zboża i rośliny strączkow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę