Adama_poleposition_15.03_30.04

Rolnicy mają spłacić długi

4 grudnia 2002

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na zlecenie przemyskiej prokuratury rozpoczęła śledztwo w sprawie cukrowni w Przeworsku. Zakład w ubiegłym roku zaciągnął bankowy kredyt. Teraz, po ogłoszeniu upadłości cukrowni, jego spłatą bank obciążył plantatorów buraków. Wezwania do zapłaty dostało ponad 1000 rolników. W sumie mają oddać bankowi 1,5 mln zł.

Rolnicy mają oddać bankowi średnio po 10 tys. zł. W przypadku jednej z rodzin jest to 9 tys. zł kredytu plus 2700 zł karnych odsetek. Kredyt cukrownia w Przeworsku zaciągnęła na rok przed ogłoszeniem upadłości. Zakład kupił plantatorom środki ochrony roślin, a należności na spłatę kredytu potracił z wypłat za dostarczone buraki. Tyle, że cukrownia popadła w długi i pieniądze te nigdy nie trafiły do banku. Teraz ten żąda ich od plantatorów. W sprawie interweniowali parlamentarzyści, samorząd i władze województwa. Teraz zajęła się nią prokuratura.

Jak mówi Ryszard Gromek z Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, czyn taki zagrożony jest karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności, bowiem "zarząd cukrowni postąpił z pieniędzmi należnymi bankowi tak jakby to były jego własne pieniądze". Śledztwo nie dotyczy tylko rolniczych kredytów. Istnieje podejrzenie, że za poprzedniego zarządu doszło w zakładzie do szeregu innych nieprawidłowości. Sąd ogłosił upadłość cukrowni w Przeworsku latem tego roku. Niedawno kupiła ją spółka Südzucker z niemieckim kapitałem.


POWIĄZANE

Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rok 2021 Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw...

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wykonała w 2020 roku ocenę 699...

Walory pierwszych tegorocznych owoców krajowej produkcji zaprezentowali liderzy ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę