informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Rolnicy nie chcą buraków cukrowych

24 grudnia 2007
Ponad 12 tys. rolników złożyło wnioski o zrzeczenie się limitu produkcji buraków cukrowych, tym samym rezygnując z uprawy tej rośliny, informuje "Nasz Dziennik". Takimi danymi dysponują regionalne oddziały Agencji Rynku Rolnego. To wynik trudnej sytuacji na rynku: zamykane są kolejne cukrownie, a rolnicy boją się, że nie będą mieli kupców. Jeśli zaś sami zrezygnują ze swojego limitu, otrzymają rekompensaty z unijnego budżetu.

Jednak odstąpienie od upraw nie będzie takie łatwe, gdyż o tym, kto ostatecznie zaprzestanie produkcji, będą decydować... cukrownie. Spółki cukrowe poinformowały, że zamierzają dokonać tzw. przejęcia inicjatywy plantatorów. Wynika to z unijnych regulacji rynku cukru. Koncerny mają już własne plany dotyczące wygaszania produkcji w poszczególnych cukrowniach, a rolnicy mogliby je pokrzyżować. I to cukrownie chcą decydować o tym, którzy rolnicy będą mogli skorzystać z tego programu.

- "Wcześniej zniechęcano nas do uprawiania buraków, zmniejszając ceny skupu. Były też problemy z terminowymi płatnościami. Teraz zaś może być tak, że cukrownia będzie chciała decydować o tym, czy będziemy mogli zaprzestać uprawy. Czuję się jak chłop pańszczyźniany, przywiązany do ziemi", mówi Józef Kempa, plantator buraków z Mazowsza, który chciałby porzucić buraki, ale nie wie, czy cukrownia jego wniosek uwzględni.


POWIĄZANE

Celem podejmowanych działań jest budowa nawyku codziennego spożywania polskich o...

Wzrasta świadomość rolników i ogrodników w kwestii korzyści płynących ze stosowa...

Kampania ma na celu promocję europejskich jabłek na rynku Zjednoczonych Emiratów...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę