Advertisement

Rusza internetowy skup

18 lipca 2007
Pierwszy raz rolnicy będą mogli negocjować ceny sprzedaży nie tylko na targowiskach, ale i w skupie. Taką możliwość zapewnia startująca właśnie na Warszawskiej Giełdzie Towarowej internetowa platforma przetargowa

Dotychczas producenci nie mieli wpływu na ceny zbóż dostarczanych do skupu. Teraz warszawska spółka e-WGT wspólnie ze zrzeszeniami branżowymi rolników rozpoczyna pilotażowy program przetargów przez Internet, podczas których rolnicy będą mogli negocjować ceny zbóż i rzepaku. Na początek bierze w nim udział siedem elewatorów Elewarru oraz odbiorcy zbóż i rzepaku technicznego: Rola w Człuchowie i Komagra w Prudniku. Program obejmuje osiem województw.

Chęć kontraktacji na nowych zasadach zgłosiło już ponad 130 rolników i grup producenckich. Wszyscy przeszli bezpłatne szkolenie z zakresu licytacji na platformie internetowej. Pierwszy przetarg negocjacyjny zapowiedziano na 18 lipca.

- Coraz więcej rolników jest zainteresowanych taką formą handlu, o czym świadczy rosnąca liczba zgłoszeń na szkolenia - mówi Michał Jerzak, prezes e-WGT. - Podczas odbywającej się raz w tygodniu sesji przetargowej producenci, którzy podpisali umowy kontraktacyjne z elewatorami uczestniczącymi w programie, będą mogli zmieniać ceny, mając jednocześnie wgląd w oferty pozostałych uczestników. Skup będzie się odbywać zarówno podczas przetargów, jak i w okresach między nimi, ale wtedy po wynegocjowanych na ostatniej sesji cenach, obowiązujących wszystkich dostawców z danego regionu.

- Dla nas korzyść z takiego przebiegu kontraktacji to nie tylko wybór najbardziej korzystnej oferty, ale przede wszystkim możliwość lepszego planowania dostaw, uniknięcia kolejek przed elewatorami - mówi Zbigniew Śmiechowski z firmy Rola. - Zwłaszcza że jesteśmy zainteresowani dużymi partiami towaru.

Rolnicy liczą na możliwość wynegocjowania wyższych cen i łatwiejszy kontakt z odbiorcami.

- Dużo sobie obiecujemy po tych negocjacjach - mówi Józef Pławski, który będzie ustalał ceny i warunki dostaw w imieniu spółki producenckiej Karłowice (Wielkopolska), do której należy prawie 1,2 tys. ha upraw zbóż i rzepaku. - Będziemy mieli większy wybór kontrahentów, możemy ustalać wysokość ceny w zależności od wielkości dostawy, a także dogodny dla nas termin transportu. Podobnego zdania jest Katarzyna Ratajczak z rodzinnego 30 hektarowego gospodarstwa uprawiającego zboża. - Nie będziemy musieli akceptować cen narzuconych przez odbiorców - podkreśla.

e-WGT planuje dalszy rozwój platformy internetowej, która może pomóc w utworzeniu i skutecznym funkcjonowaniu prawdziwej, wzorowanej na światowych, giełdy towarowej w Polsce. Próby uruchomienia przed kilku laty takiej giełdy, na której można by zawierać kontrakty terminowe na towary rolne, nie powiodły się m.in. na skutek uchwalenia w 2002 r. zbyt restrykcyjnej ustawy o giełdowym obrocie towarowym.

Wkrótce wejdą w życie nowe przepisy regulujące rynek terminowy w Polsce, co ułatwi utworzenie takiej instytucji. Z kolei negocjacje na platformie internetowej umożliwią - zdaniem prezesa Jerzaka - wypracowanie mechanizmu określania obiektywnej ceny równowagi rynkowej, co jest jednym z warunków powstania towarowej giełdy terminowej.

Spółka myśli o emisji akcji adresowanych do producentów rolnych w celu zdobycia środków na dalszy rozwój negocjacyjnej platformy internetowej, która mogłaby objąć cały kraj.


POWIĄZANE

Spośród ponad 150 winnic istniejących na Podkarpaciu blisko 60 proc. przyjmuje t...

Na krajowym rynku nadal brakuje zboża, a ceny ziarna wzrosły. Wielu przetwórców ...

Minister rolnictwa odmówił wydania zezwoleń na stosowanie zapraw z grupy neoniko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę