Rząd przyjął program promocji biopaliw na lata 2008-2014

25 lipca 2007
Polski rząd zaakceptował program promocji biopaliw na lata 2008-2014, przedłożony przez ministra gospodarki – poinformowała w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. "Program tworzy warunki sprzyjające bardziej opłacalnej produkcji i stosowaniu biopaliw w Polsce. Zakłada m.in. wyższą ulgę w podatku akcyzowym oraz dodatkową ulgę w podatku dochodowym dla producentów biopaliw. Dla kierowców przewiduje zwolnienie z opłat za parkowanie" – poinformował rząd.

Według programu, zmniejszona zostanie akcyza dla benzyny silnikowej nieetylizowanej, zawierającej powyżej 2% biokomponentów (bioetanol), w wysokości 1,565 zł za litr oraz oleju napędowego, zawierającego powyżej 2% biokomponentów (estry), w wysokości 1,048 zł za litr.

Zaproponowano również wprowadzenie ulgi, która zrekompensuje część kosztów produkcji biokomponentów.

Polegać ona będzie na odliczeniu od podatku kwoty stanowiącej 19% nadwyżki kosztów wytworzenia biokomponentów nad kosztami wytworzenia paliw ciekłych o takiej samej wartości opałowej, do których te biokomponenty będą dodawane. Biokomponenty stanowiące paliwa samoistne nie będą podlegać opłacie paliwowej.

Rząd chce też promować użycie biopaliw m.in. przez zwiększenie ich wykorzystania w transporcie publicznym i wprowadzenie systemu zwolnień z opłat za parkowanie dla samochodów zasilanych biopaliwami.
Wprowadzone też zostaną zachęty do zakupu pojazdów przystosowanych do spalania biopaliw. Ich wykorzystanie będzie obowiązkowe w samochodach używanych przez administrację rządową.

Zgodnie z wymogami unijnymi, Polska powinna osiągnąć w 2010 r. minimum 5,75%, a w roku 2020 co najmniej 10% udziału biokomponentów w zużyciu paliw transportowych – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu


POWIĄZANE

Za nami pierwsza ogólnopolska akcja realistycznego rysowania maliny. Wyjątkowa l...

Zbliża się czas żniw. Za chwilę rozpoczną się przygotowania pod zasiewy ozimin. ...

20 lipca 2020 r. kończy się w oddziałach regionalnych ARiMR nabór wniosków o dot...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę