Rząd przyjął program promocji biopaliw na lata 2008-2014

25 lipca 2007
Polski rząd zaakceptował program promocji biopaliw na lata 2008-2014, przedłożony przez ministra gospodarki – poinformowała w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. "Program tworzy warunki sprzyjające bardziej opłacalnej produkcji i stosowaniu biopaliw w Polsce. Zakłada m.in. wyższą ulgę w podatku akcyzowym oraz dodatkową ulgę w podatku dochodowym dla producentów biopaliw. Dla kierowców przewiduje zwolnienie z opłat za parkowanie" – poinformował rząd.

Według programu, zmniejszona zostanie akcyza dla benzyny silnikowej nieetylizowanej, zawierającej powyżej 2% biokomponentów (bioetanol), w wysokości 1,565 zł za litr oraz oleju napędowego, zawierającego powyżej 2% biokomponentów (estry), w wysokości 1,048 zł za litr.

Zaproponowano również wprowadzenie ulgi, która zrekompensuje część kosztów produkcji biokomponentów.

Polegać ona będzie na odliczeniu od podatku kwoty stanowiącej 19% nadwyżki kosztów wytworzenia biokomponentów nad kosztami wytworzenia paliw ciekłych o takiej samej wartości opałowej, do których te biokomponenty będą dodawane. Biokomponenty stanowiące paliwa samoistne nie będą podlegać opłacie paliwowej.

Rząd chce też promować użycie biopaliw m.in. przez zwiększenie ich wykorzystania w transporcie publicznym i wprowadzenie systemu zwolnień z opłat za parkowanie dla samochodów zasilanych biopaliwami.
Wprowadzone też zostaną zachęty do zakupu pojazdów przystosowanych do spalania biopaliw. Ich wykorzystanie będzie obowiązkowe w samochodach używanych przez administrację rządową.

Zgodnie z wymogami unijnymi, Polska powinna osiągnąć w 2010 r. minimum 5,75%, a w roku 2020 co najmniej 10% udziału biokomponentów w zużyciu paliw transportowych – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu


POWIĄZANE

Od trzech dni wypłacane są już pieniądze w ramach pomocy suszowej. 3 październik...

Pocżątek października to tradycyjnie okres rozpoczęcia zbiorów kukurydzy na ziar...

„Weekend z polską żywnością” w Rypinie, w województwie kujawsko-pomorskim, pokaz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę