Rząd zgodził się na dalszą prywatyzację KSC Polski Cukier

1 grudnia 2004

Rząd przyjął we wtorek rozporządzenie, które umożliwi dalszą prywatyzację Krajowej Spółki Cukrowej (KSC) "Polski Cukier", poinformował we wtorek minister skarbu Jacek Socha.

"Rozporządzenie przewiduje, że do 5 lat, do rozpoczęcia tego procesu spółka będzie własnością plantatorów i cukrowników" - powiedział na wtorkowej konferencji rządu Socha.

KSC Polski Cukier skupia obecnie 27 cukrowni i jest dominującym podmiotem w tej branży w Polsce. Jej udział w krajowym rynku cukru wynosi prawie 40%.

Pod koniec sierpnia 2004 roku resort skarbu dokapitalizował Krajową Spółkę Cukrową (KSC) Polski Cukier akcjami Kopeksu SA o wartości 75 mln zł. Z wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli MSP wynika, że przekazanie akcji giełdowego Kopeksu, to pierwsza transza dokapitalizowania Polskiego Cukru, przewidywanego łącznie na 223,4 mln zł.

W lipcu tego roku wiceminister skarbu Tadeusz Soroka powiedział, że spodziewa się, że kolejne dokapitalizowanie nastąpi prawdopodobnie w 2005 roku. Soroka powiedział też, że resort skarbu chce mieć wpływ na to, komu i w jakim trybie Polski Cukier sprzeda akcje Kopeksu pochodzące z dokapitalizowania. Według niego, najlepszym sposobem byłoby ogłoszenie przez KSC przetargu na te akcje i sprzedaż inwestorom, którzy zapłacą najwięcej, gdyż Kopex nie potrzebuje inwestora strategicznego.

Środki finansowe pochodzące ze zbycia akcji zostaną wykorzystane na sfinansowanie odpraw pracowniczych, będących skutkiem wdrożenia programu restrukturyzacji zatrudnienia w Polskim Cukrze.

Łączny koszt restrukturyzacji KSC został oszacowany na 223,4 mln zł, z czego 123,4 mln zł ma być przeznaczone na koszty restrukturyzacji zatrudnienia, a pozostałe 100,0 mln zł – na restrukturyzację finansową.


POWIĄZANE

Jak podaje ARiMR do 17 sierpnia wypłacono rolnikom łącznie 1,79 mld zł z tytułu ...

Odpowiedź na pytanie – kiedy zbierać kukurydzę? – wydaje się oczywista. Gdy będz...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 10 sierpnia 2022 r. do Wicepremiera...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę