aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Rzepak - roślina o szerokim zastosowaniu

25 września 2003

Biopaliwa, leki, kosmetyki, pasza dla zwierząt – wszystko to można produkować z rzepaku. Możliwości wykorzystania tej popularnej rośliny oleistej w przemyśle i lecznictwie – są tematem jednego z wielu wykładów odbywających się w Warszawie w ramach Festiwalu Nauki.

Doktor Olgierd Lubiński z Akademii Medycznej powiedział, że przy produkcji oleju z rzepaku - jako produkt uboczny powstaje bezwartościowa śruta rzepakowa. Podkreślił, że można wykorzystywać właśnie tę śrutę jako karmę dla zwierząt, hodując na niej specjalne grzyby azjatyckie bogate w białko i składniki odżywcze. 
 
Doktor Marzena Klimaszewska z Akademii Medycznej podkreśliła, że gliceryna, którą można otrzymać między innymi z oleju rzepakowego ma szerokie zastosowanie w przemyśle leczniczym i kosmetycznym. Dodała, że gliceryna jest podstawą wielu leków i kremów. 
 
Doktor Klimaszewska zaznaczyła, że olej rzepakowy jest tanim i wydajnym źródłem gliceryny. Z 470 litrów oleju można uzyskać aż 120 kilogramów gliceryny. Więcej ciekawych informacji o lekach, odżywkach i paliwach z rzepaku można usłyszeć dziś o 18.00 na Akademi Medycznej podczas wykładu doktora Olgierda Lubińskiego i doktor Marzeny Klimaszewskiej. Festiwal Nauki potrwa do 28 wrzesnia. Patronat medialny nad imprezą objęło Polskie Radio BIS.


POWIĄZANE

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...

Ukraińcy wyręczyli rząd polski w rozwiązaniu problemu z niekontrolowanym importe...

Rolnicy protestują w słusznej sprawie i rząd powinien bardzo szybko zasiąść z ni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę