aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Rzepak - roślina o szerokim zastosowaniu

25 września 2003

Biopaliwa, leki, kosmetyki, pasza dla zwierząt – wszystko to można produkować z rzepaku. Możliwości wykorzystania tej popularnej rośliny oleistej w przemyśle i lecznictwie – są tematem jednego z wielu wykładów odbywających się w Warszawie w ramach Festiwalu Nauki.

Doktor Olgierd Lubiński z Akademii Medycznej powiedział, że przy produkcji oleju z rzepaku - jako produkt uboczny powstaje bezwartościowa śruta rzepakowa. Podkreślił, że można wykorzystywać właśnie tę śrutę jako karmę dla zwierząt, hodując na niej specjalne grzyby azjatyckie bogate w białko i składniki odżywcze. 
 
Doktor Marzena Klimaszewska z Akademii Medycznej podkreśliła, że gliceryna, którą można otrzymać między innymi z oleju rzepakowego ma szerokie zastosowanie w przemyśle leczniczym i kosmetycznym. Dodała, że gliceryna jest podstawą wielu leków i kremów. 
 
Doktor Klimaszewska zaznaczyła, że olej rzepakowy jest tanim i wydajnym źródłem gliceryny. Z 470 litrów oleju można uzyskać aż 120 kilogramów gliceryny. Więcej ciekawych informacji o lekach, odżywkach i paliwach z rzepaku można usłyszeć dziś o 18.00 na Akademi Medycznej podczas wykładu doktora Olgierda Lubińskiego i doktor Marzeny Klimaszewskiej. Festiwal Nauki potrwa do 28 wrzesnia. Patronat medialny nad imprezą objęło Polskie Radio BIS.


POWIĄZANE

Ukraińcy wyręczyli rząd polski w rozwiązaniu problemu z niekontrolowanym importe...

Rolnicy protestują w słusznej sprawie i rząd powinien bardzo szybko zasiąść z ni...

Uprawa grochu jest prosta. Nie wymaga dużych nakładów. Pozytywnie wpływa na zdro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę