Rzepak z widokiem na przyszłość

11 marca 2004

Producenci rzepaku to jedna z niewielu grup w obszarze rolnictwa, która może chyba z optymizmem patrzeć w bieżący rok. Potrzeba będzie kilku lat, by odbudować światowe zapasy rzepaku po kolejnych nieurodzajach, co dla eksportera rzepaku, jakim jest Polska, stwarza ciekawe perspektywy.

Dopłaty bezpośrednie do uprawy rzepaku, jakie otrzymywać będą plantatorzy, plus wzrost zapotrzebowania na czarne nasiona związane z wejściem w życie ustawy o biopaliwach również pozwalają dobrze prognozować rozwojowi produkcji rzepaku w Polsce w bieżącym i najbliższych latach.

W bieżący sezon weszliśmy z najmniejszymi od kilku lat zapasami nasion rzepaku, praktycznie nie było też mowy o eksporcie nasion (mimo, iż były lata kiedy eksportowaliśmy i ponad 300 tys. ton). Według prognoz specjalistów, aby jako-tako opętać potrzeby trzeba będzie importować ok. 120 tys. ton nasion – tak dużej ilości nasion nie importowaliśmy od 7 lat. Niezbędny będzie też zwiększony import olejów roślinnych (prognozy mówią o 275 tys. ton) i śruty rzepakowej (co związane jest ze wciąż wysokim zapotrzebowaniem na białkowe komponenty pasz) – ok. 1600 tys. ton.


POWIĄZANE

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się w połowie sierpnia do wi...

Jak informuje KRIR, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przesłało odpowiedź na ...

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała apel do V-ce Premiera i Ministra Rolnict...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę