aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sawicki chce zainteresować KE sprawą drożejących nawozów

3 grudnia 2015
Minister rolnictwa Marek Sawicki chce zainteresować Komisję Europejską problemem drożejących nawozów sztucznych. W środę w resorcie odbyło się spotkanie przedstawicieli rolników z reprezentantami firm nawozowych. Sawicki powiedział w środę PAP, że sprawa drogich nawozów jest zjawiskiem ogólnoeuropejskim, mającym znaczny wpływ na koszty produkcji rolnej. Dlatego uważa, że problem ten powinien być przedyskutowany na forach Komisji i Parlamentu Europejskiego.

Według danych resortu rolnictwa z maja tego roku, nawozy mineralne kosztowały średnio o 16 proc. więcej niż przed rokiem, a wapienne - ponad 28 proc. Najbardziej podrożał fosforan amonu - o 26 proc.

Według Sawickiego, zakłady nawozowe tłumaczą zmianę cen znaczącym wzrostem cen surowców (fosforytów, soli potasowej) - podrożały one w ciągu roku o 300-400 proc. Droższa jest także energia i gaz.

Jak zauważył minister, firmy nawozowe nie są jednak bez winy, gdyż podnosiły ceny, korzystając z dobrej koniunktury. Widać to po wynikach finansowych, które za pierwsze półrocze tego roku są znaczne lepsze niż w ostatnich dwóch latach.

Według szefa resortu rolnictwa, przedsiębiorcy oczekują, że polski rząd wystąpi na forum KE w tej sprawie. Ponadto firmy są zainteresowanie zniesieniem przez Białoruś ograniczeń w eksporcie soli potasowej. "Obiecałem, że takie próby podejmę" - podkreślił.

Minister przekonywał przedstawicieli przemysłu, że zbyt wysokie ceny ograniczą popyt, co z kolei spowoduje konieczność zmniejszenia produkcji. W ubiegłym roku na 1 ha użytków rolnych zużyto 121,8 kg nawozów (NPK), tj. o 1,5 kg mniej niż w 2006 r.

Dla zakładów nawozowych rynek krajowy jest podstawowy. Na eksport przeznaczane jest ok. 20 proc. produkcji. Na większą sprzedaż za granicę nie pozwala zbyt silna złotówka, która sprawia, że eksport jest nieopłacalny.


POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę