EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Sawicki: Wariant KSC jest szkodliwy dla rozwoju Wschodniej Polski

18 lutego 2008
Marek Sawicki uważa, że przyjęty przez Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej (KSC) producencki wariant redukcji produkcji cukru jest szkodliwy dla rozwoju gospodarczego Wschodniej Polski. Resort skarbu ma zastrzeżenia do projektu restrukturyzacji KSC
MSP chce dodatkowych analiz od KSC w sprawie restrukturyzacji

Wariant ten zakłada likwidację uprawy buraków cukrowych w czterech województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim i świętokrzyskim.

W przysłanym PAP w piątek oświadczeniu Sawicki wyraża "poparcie dla stanowiska Ministra Skarbu w jego zaniepokojeniu sytuacją w podległej mu KSC".

Na początku stycznia wiceminister skarbu Krzysztof Żuk poinformował sejmową komisję rolnictwa, że resort ma zastrzeżenia do projektu restrukturyzacji polskich cukrowni.

Żuk wówczas powiedział, że ministerstwo zaleciło spółce przeprowadzenie dodatkowych analiz dających "podbudowę merytoryczną" pod decyzję o restrukturyzacji. Resort skierował pismo z pytaniami do KSC 19 grudnia ub.r. i nie otrzymał na nie odpowiedzi.

By osiągnąć największe korzyści ekonomiczne z przymusowej unijnej reformy rynku cukru, zarząd spółki zdecydował się na likwidację dwóch cukrowni: Łapy (woj. podlaskie) i cukrowni Lublin (woj. lubelskie). W tej ostatniej mają być także zdemontowane maszyny. W regionie obu cukrowni zlikwidowane zostaną także plantacje buraków.

KSC nie wycofała się z przedstawionego planu restrukturyzacji i 22 stycznia br. złożyła wniosek do Agencji Rynku Rolnego (ARR) o przyznanie pomocy restrukturyzacyjnej w wysokości 78,6 mln euro. Pomoc przysługuje producentom cukru z unijnych pieniędzy, jeżeli zdecydują się na redukcję produkcji cukru.

Konieczność zmniejszenia produkcji cukru przez KSC o 91,2 tys. ton jest związana z unijną reformą tego rynku. Komisja Europejska (KE) chce ograniczyć produkcję tego surowca we Wspólnocie w latach 2008-2010 o 6 mln ton. Po to, by osiągnąć ten cel, w sezonie 2007/2008 produkcja cukru we wszystkich krajach UE musi się zmniejszyć o 13,5 proc.

Jak napisano w oświadczeniu, minister rolnictwa spodziewa się, że prezes ARR, przesyłając w piątek do KE wniosek KSC o przyznanie pomocy restrukturyzacyjnej, dokonał rzetelnej i wnikliwej analizy przekazywanego wniosku pod względem formalnym i merytorycznym oraz gwarantuje tym samym zabezpieczenie interesów plantatorów i cukrowni.

Zgodnie z unijnymi przepisami wnioski producentów cukru o pomoc restrukturyzacyjną powinny trafić 15 lutego br. do Brukseli.

POWIĄZANE

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę