aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sejm: owoce miękkie

2 sierpnia 2004

Minister rolnictwa Wojciech Olejniczak przyznał, że sytuacja na rynku owoców miękkich jest dramatyczna, ale zapewnił, że resort rolnictwa robi wszystko, by doprowadzić do porozumienia między plantatorami, a firmami skupującymi owoce.

Szef resortu rolnictwa przedstawił w Sejmie na wniosek kilku klubów informację w tej sprawie. Od kilku tygodni protestują bowiem producenci czarnych i czerwonych porzeczek, wiśni i malin, bo ceny skupu za kilogram tych owoców są o wiele niższe niż koszty ich uprawy czy zbioru.

Na skupie za kilogram porzeczek płaci się średnio 30 groszy, za wiśnie 60, a za maliny złotówkę i 20 groszy. Wojciech Olejniczak powiedział, że doprowadzenie do porozumienia będzie bardzo trudne, jednak trzeba tego dokonać, ze względu na trwające zbiory wiśni i zbliżające się zbiory innych owoców, między innymi jabłek.

Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Wiesław Woda podkreślił, że ceny skupu owoców miękkich są trzy - a nawet pięciokrotnie niższe niż rok temu, a to może wielu producentów doprowadzić do poważnych strat. Dodał, że w niektórych przypadkach w ogóle rezygnują oni ze zbiorów, gdyż ich koszty są wyższe od ceny jaką mogą otrzymać za owoce.

Doprowadza to wiele gospodarstw do bankructwa - alarmował poseł Woda. Poseł Unii Pracy Andrzej Aumiller chciał wiedzieć, dlaczego polscy plantatorzy nie zostali objęci dopłatami z Unii Europejskiej, skoro uprawa owoców miękkich jest jedną ze specjalności polskiego rolnictwa.

Kto negocjował w tej sprawie? Proszę podać imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za negocjacje - apelował poseł Aumiller. Na to pytanie minister Wojciech Olejniczak nie odpowiedział, ale przyznał, że podczas negocjacji akcesyjnych Polsce nie udało się uzyskać takiego wsparcia z Unii jakie mają na przykład producenci owoców cytrusowych z południa Europy.

Mogę tylko domniemywać, że zabrakło wtedy wyobraźni, gdyż ceny utrzymywały się wówczas na wysokim poziomie i produkcja się opłacała - powiedział minister Olejniczak. Szef resortu rolnictwa powiedział, że Polska poinformowała już Unię Europejską o trudnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Dodał, że do końca sierpnia nasz kraj ma przedstawić stosowne informacje, abyśmy mogli - jak to ujął - "otworzyć sprawę" związaną ze wsparciem dla producentów owoców miękkich, takim jakie mają na przykład producenci owoców cytrusowych.

Zdaniem ministra Olejniczaka musi nastąpić powrót do jasnych reguł kontraktacji produkcji, a to oznacza, że umowa musiałaby zawierać cenę minimalną oraz sposób zapłaty producentowi za owoce.


POWIĄZANE

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...

Do 10 lipca 2024 r. można ubiegać się o dopłaty z tytułu zużytego materiału siew...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę