Sejm uchwalił ustawę o dopłatach do tytoniu oraz słomy lnianej i konopnej

3 marca 2008
Zmianę zasad dotyczących płatności dla producentów surowca tytoniowego - zakłada nowelizacja ustawy o organizacji rynków rolnych. W piątek Sejm uchwalił ustawę zdecydowaną większością głosów. Podczas drugiego czytanie rządowego projektu ustawy, posłowie nie wnieśli poprawek. Głosowało 345 posłów, za było 344.

Producenci tytoniu dotychczas z tytułu uprawy tego surowca otrzymywali dodatkowe dopłaty, obecnie płatności uzupełniające są podzielone na dwie części: związane iániezwiązane z produkcją tytoniu.

Taka zmiana wynika z konieczności dostosowania przepisów do unijnych rozwiązań, które mówią, że maksymalna dopłata do produkcji tytoniu może wynosić 60 proc. płatności.

Nowe przepisy zobowiązują Agencję Rynku Rolnego do utworzenia rejestru osób ubiegających się o przyznanie płatności niezwiązanej z produkcją tytoniu.

Nowelizacja przewiduje także możliwość starania się o dopłaty do przetwarzania słomy lnianej lub konopnej. Nowe regulacje prawne mają na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych nałożonych na przetwórców słomy lnianej i konopnej, a tym samym łatwiejszy dostęp do dopłat i szybsze otrzymanie środków unijnych.

Ustawa zostanie skierowana do Senatu. Większość przepisów wchodzi w życie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy.


POWIĄZANE

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu, Uniwersytet Pr...

W ramach działań związanych z pozyskiwaniem nowych rynków zbytu dla polskich pro...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wziął w czwartek udzia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę