Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Senat przyjął biopaliwa

11 sierpnia 2003

Senat przyjął z poprawkami ustawę o biopaliwach. Przyjęta poprawka zakłada, że do obrotu będą mogły być wprowadzane paliwa ciekłe i biopaliwa z oznakowaniem określającym procentową zawartość biokomponentów, a ich sprzedaż będzie mogła być prowadzona z odrębnych, oznakowanych dystrybutorów.

Do ustawy propozycje poprawek zgłosiła senacka Komisja Rolnictwa oraz Komisja Ochrony Środowiska. Komisje chciały, aby z ustawy wykreślić artykuł określający procentową zawartość bioetanolu. W myśl ustawy od 1 października do 31 grudnia procentowa zawartość bioetanolu powinna wynosić nie mniej niż 3,5 proc i nie więcej niż 5 proc. Przepis ten nie obejmuje importerów paliw.

Wydawało się, że poprawiony projekt ustawy o biopaliwach uwzględniający zastrzeżenia prezydenta, który pierwszą wersje zawetował, nie będzie budził już kontrowersji. W Senacie ustawa wzbudzała jednak wiele obaw. Senatorowie nie byli do końca zgodni m.in. w sprawie tego, od kiedy ustawa powinna obowiązywać: czy od momentu jej uchwalenia, czy od 1 stycznia przyszłego roku.

W głosowaniu nie zyskał poparcia wniosek o odrzucenie ustawy złożony przez Jerzego Markowskiego oraz Marka Balickiego (SLD-UP). Zaproponowane przez Senat poprawki będą jeszcze rozpatrzone przez Sejm.


POWIĄZANE

Stosowanie uproszczeń, skracanie płodozmianów, a przede wszystkim uprawa w monok...

Rok 2023 jest kolejnym sezonem z cyklicznie występującymi ekstremami pogodowymi ...

W Polsce produkuje się nawet 75 proc. światowych zasobów aronii. Popularność teg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę