Skup od jutra w Giełdzie Rolnej "Ekorol"

30 lipca 2003

Proszowicka Giełda Rolna "Ekorol" rozpocznie tegoroczny skup zboża z dopłatami Agencji Rynku Rolnego już jutro, czyli dzień wcześniej niż planowano. Powodem przyspieszenia terminu skupu jest duże zainteresowanie rolników.

Ze wstępnych analiz jakości zbóż wynika, że zawartość glutenu w ziarnie jest wysoka, opadanie jest nawet ponad normę. Mamy natomiast obawy, jeśli chodzi o parametry wyrównania ziarna i rozpływalności. Trudno przewidzieć dokładniej, jaka będzie w tym roku jakość zbóż ze względu na trudne warunki meteorologiczne: suszę i grad. Poza tym zimą dużo zboża ozimego przemarzło i miejsca te przesiano pszenicą jarą – mówi prezes "Ekorolu" Wojciech Janowski.
 
Jakość zboża będzie na bieżąco konsultowana z Agencją Rynku Rolnego w Krakowie, pracownicy ARR będą obecni w czasie skupu. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, "Ekorol" będzie wnioskować o obniżenie wymagań odnośnie jakości ziarna.
 
Cena skupu interwencyjnego pozostanie taka sama jak w roku ubiegłym: 550 zł za tonę - 440 zł rolnicy otrzymają do dwóch tygodni, 110 zł dopłaty agencyjnej w terminie do 30 dni. Przewidywane limity skupu to 450 ton pszenicy konsumpcyjnej w sierpniu i 110 ton we wrześniu oraz ok. 200 ton skupu pszenicy paszowej na własne potrzeby. W tym wypadku "Ekorol" będzie płacił trochę mniej niż w roku ubiegłym, 400 złotych za tonę (połowa płatna w terminie do trzech miesięcy i pozostała kwota do pół roku). - Jeżeli będzie potrzeba powiększenia limitu skupu własnego, rozważymy tę sprawę - mówi prezes Janowski.
 
Skup będzie prowadzony w środy w godz. 11-19, w pozostałe dni, od poniedziałku do piątku w godz. 7-15. Rolnicy przy dostawie zboża powinni mieć dowód osobisty, oświadczenie o posiadaniu gospodarstwa rolnego poświadczone przez właściwy urząd gminy (stosowne druki można otrzymać w siedzibie giełdy lub w wydziałach rolnictwa urzędów gmin), konto w banku.


POWIĄZANE

Przypominamy, producentom i przedsiębiorcom wyrabiającym wino, że 15 stycznia up...

Zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji C(2020)9590 z dnia 22.12.2020 r. wyprodukow...

Platforma Żywnościowa to pionierskie i innowacyjne rozwiązanie, przygotowane w o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę