a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Skup zbóż

12 lipca 2005

Rolnicy w regionie podkarpackim patrzą już w niebo, i do swoich portfeli. A powód - ŻNIWA. Jeśli pogoda dopisze - to będzie dopiero połowa sukcesu. Bo figla mogą jeszcze spłatać magazyny pełne zbóż. Choć zbliża się połowa lipca - do tej pory nie sprzedano nawet tony z ubiegłorocznego skupu interwencyjnego. W Boguchwale z inicjatywy Podkarpackiej Izby Rolniczej rozmawiano o planach zagospodarowania tegorocznych zbiorów. Prognozy nie są niestety dobre dla rolników. 

Zboża jeszcze dojrzewają, ale rolnicy już łamią sobie głowy, czy uda im się sprzedać tegoroczne plony. Jan Bienasz z Łąki specjalizuje się w uprawie kukurydzy. W ubiegłym chciał sprzedać w skupie interwencyjnym 150 tysięcy ton surowca. Nie sprzedał nic. I wszystko wskazuje na to, że i w tym roku zarobią nie rolnicy - tylko pośrednicy. Podkarpackie magazyny są przepełnione ubiegłorocznym zbożem.
Stanisław Bartman, Podkarpacka Izba Rolnicza

-„My jako samorząd rolniczy sprawdziliśmy i okazuje się, że od okresu powojennego nigdy tak dużo zboża w magazynach nie było
Okazuje się, że to problem nie tylko naszego województwa, ale i kraju. W całej Unii Europejskiej zalega około 60 milionów ton zbóż.
Stanisław Stańko, wiceprezes Agencji Rynku Rolnego

-„Unia ogłasza dodatkowe przetargi na eksport zbóż z zapasów interwencyjnych z rynku oraz z dopłatami do eksportu - pozwoli to tylko częściowo zagospodarować występujące zapasy.”

Dyrektor rzeszowskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego uspokaja - do żniw uda się opróżnić magazyny. Ale jednocześnie radzi rolnikom:
Andrzej Szczepański, ARR Oddział w Rzeszowie

-„Rolnicy, którzy mają dobre zboże już powinni rozmawiać z przedsiębiorcami, mieszaniami, które mogłyby skupić to zboże.”
Skup interwencyjny zbóż, tak jak w ubiegłym roku ruszy 1 listopada. Bez zmian pozostają zasady i warunki sprzedaży, a także cena. Będzie to około 101 euro za tonę pszenicy, jęczmienia i kukurydzy.


POWIĄZANE

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych oficjalnie przystąpił do Polskiej Ko...

Różnice w wynagrodzeniach, nieodpłatna praca opiekuńcza, problemyz awansami i ra...

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbio...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę