Skup zbóż rozpoczęty

13 sierpnia 2004

Na Pomorzu zachodnim rolnicy skosili dopiero 15% zbóż. W pierwszej kolejności jęczmień oraz żyto. Tegoroczne zbiory będą o prawie 1/5 większe niż rok temu.

Tak dobrze nie było od lat. Nie brakuje też punktów skupu - w tym roku jest ich około 60. Rolników martwią jednak ceny zboża, bo - zdaniem Mieczysława Skrzypczaka ze wsi Śmiechów, gm. Będzino - nie rekompensują kosztów produkcji, bo generalnie gdybyśmy nawet policzyli te dopłaty, które otrzymujemy do hektara, to i tak uzyskamy mniejsze wpływy niż w roku ubiegłym". - Nie wiem jak dalej będzie, ale rzeczywiście już nie ma z czego finansować produkcji zboża - dodał Antoni Kowalski ze wsi Dobre.

PZZ Stoisław, największy młyn w kraju, oferuje w tym sezonie za tonę pszenicy 440 zł, za żyto 320 zł, za tonę jęczmienia 400 zł, a za owies 350 zł - wszystko plus VAT. Zdaniem dyrekcji młyna, to "uczciwe" ceny i najwyższe w kraju. - Żyta jest ogromna ilość i spodziewam się, że w połowie września cena żyta może zmniejszyć się nawet poniżej 300 zł za tonę - powiedział dyrektor Zakładów Albin Badower

"Stoisław" kupił do tej pory 20 tys. ton zbóż.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do wystąpienia Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulew...

Spotkanie ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoły Solskiego oraz mini...

Od początku uruchomienia mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla produc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę