Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Skup zbóż rozpoczęty

13 sierpnia 2004

Na Pomorzu zachodnim rolnicy skosili dopiero 15% zbóż. W pierwszej kolejności jęczmień oraz żyto. Tegoroczne zbiory będą o prawie 1/5 większe niż rok temu.

Tak dobrze nie było od lat. Nie brakuje też punktów skupu - w tym roku jest ich około 60. Rolników martwią jednak ceny zboża, bo - zdaniem Mieczysława Skrzypczaka ze wsi Śmiechów, gm. Będzino - nie rekompensują kosztów produkcji, bo generalnie gdybyśmy nawet policzyli te dopłaty, które otrzymujemy do hektara, to i tak uzyskamy mniejsze wpływy niż w roku ubiegłym". - Nie wiem jak dalej będzie, ale rzeczywiście już nie ma z czego finansować produkcji zboża - dodał Antoni Kowalski ze wsi Dobre.

PZZ Stoisław, największy młyn w kraju, oferuje w tym sezonie za tonę pszenicy 440 zł, za żyto 320 zł, za tonę jęczmienia 400 zł, a za owies 350 zł - wszystko plus VAT. Zdaniem dyrekcji młyna, to "uczciwe" ceny i najwyższe w kraju. - Żyta jest ogromna ilość i spodziewam się, że w połowie września cena żyta może zmniejszyć się nawet poniżej 300 zł za tonę - powiedział dyrektor Zakładów Albin Badower

"Stoisław" kupił do tej pory 20 tys. ton zbóż.


POWIĄZANE

Dietetycy zalecają obecnie, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę, te...

TSW to wystawa, która każdego roku przyciąga ponad 16 tys. odwiedzających. Na po...

Integrowana produkcja roślin (IP) to nowoczesny system uprawy, który uwzględnia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę