Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Spadają ceny rzepaku

3 grudnia 2015
Coraz niższe ceny za rzepak proponują zakłady tłuszczowe oraz firmy skupujące go na biopaliwa. Obecnie największy odbiorca tego surowca - Zakłady Tłuszczowe w Brzegu i w  Kruszwicy płacą 1250 zł za tonę.

Jeszcze dwa tygodnie temu, na początku rzepakowych żniw, firma ta proponowała o 200 zł więcej. Cena dotyczyła tzw. rzepaku technologicznego, tj. ziarna o niskiej wilgotności i małych zanieczyszczeniach.

Pod koniec maja za rzepak rolnik mógł uzyskać średnio 1566 zł/t.

Według danych Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku (KZPR) z 28 lipca, pozostałe zakłady tłuszczowe przerabiające rzepak na cele spożywcze płacą od 1230 do 1300 zł za tonę. Najwięcej (1300 zł/t) mogą uzyskać rolnicy, sprzedając go firmie Agro-mat w Ząbkowicach. Firmy skupujące surowiec na biopaliwa oferują rolnikom 1230-1280 zł za tonę.

Na giełdach towarowych rzepak można kupić za 1310-1380 zł/t.

Jak wyjaśnił we wtorek PAP prezes Zrzeszenia Mariusz Olejnik, ceny w Polsce spadają, ponieważ krajowa cena jest pochodną ceny płaconej na paryskiej giełdzie Matif, a tam rzepak tanieje. Drugi powód - to wysoki kurs złotego.

Według piątkowych notowań na giełdzie Matif, cena rzepaku z dostawą w sierpniu określona została na 411,5 euro/t (1320 zł/t), a z dostawą w listopadzie - 413,75 euro/t (1327 zł/t). W opinii Olejnika, oznacza to, że ceny rzepaku na krajowym rynku prawdopodobnie w kolejnych tygodniach nie wzrosną.

Dyrektor biura KZPR Agnieszka Korycińska tłumaczyła PAP, że taka cena jest wynikiem dobrych zbiorów rzepaku na świecie oraz zniesienia ograniczeń eksportowych przez Argentynę.

Jak dodała, Komisja Europejska coraz częściej sugeruje, że zostaną zmienione dyrektywy dotyczące wielkości udziału biopaliw w paliwach, co oznacza mniejsze zapotrzebowanie na rzepak. Według dotychczasowych zaleceń KE w 2020 r. udział biopaliw w paliwach miał sięgać 10 proc. W Polsce wskaźnik ten na 2008 r. wynosi 3,45 proc.

Olejnik zaznaczył, że rolnicy nie są zadowoleni z proponowanych cen, gdyż często są one na pograniczu opłacalności. Dodał, że niewielki zysk będą mogli osiągnąć ci plantatorzy rzepaku, którzy mają większe gospodarstwa i wysokie plony - powyżej 3,5 ton z hektara. W 2007 r. przeciętne plony rzepaku w Polsce były na poziomie 2,67 t/ha.

Niska cena rzepaku - jest w przekonaniu Olejnika - "lekcją" dla jego producentów. Przede wszystkim ryzyko cenowe można zmniejszyć poprzez jednoczenie się w grupy producenckie i w ten sposób uzyskiwanie większych partii surowca. Wtedy można skuteczniej negocjować cenę z odbiorcą - podkreślił.

Olejnik zaznaczył, że jeżeli niskie ceny utrzymają się przez następne 2-3 tygodnie, to prawdopodobnie rolnicy będą podejmować decyzje o zmniejszeniu zasiewów tej uprawy np. na korzyść zbóż.

Według GUS, zbiory rzepaku i rzepiku wyniosą w tym roku 1,9 mln t, tj. o ok. 9 proc. mniej od zbiorów z 2007 r., ale znacznie więcej - o ok. 64 proc. od średnich zbiorów z lat 2001-2005. KZPR szacuje, że rolnicy uzyskają ok. 1 mln 950 tys. ton rzepaku. W ubiegłym roku zbiory rzepaku wyniosły 2,1 mln ton. Mniejsze zbiory są spowodowane stratami poniesionymi w wyniku suszy.


POWIĄZANE

Stosowanie uproszczeń, skracanie płodozmianów, a przede wszystkim uprawa w monok...

Rok 2023 jest kolejnym sezonem z cyklicznie występującymi ekstremami pogodowymi ...

W Polsce produkuje się nawet 75 proc. światowych zasobów aronii. Popularność teg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę