Sposób na uruchomienie rynku biopaliw w Polsce

20 marca 2008
Zdaniem Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku  konieczne jest objęcie biopaliw zużywanych w rolnictwie systemem zwrotu części podatku akcyzowego. Jest to jedyny sposób na uruchomienie rynku biopaliw rolniczych w Polsce.
Jak podkreśla Agnieszka Korycińska z Biura KZPR wprowadzenie powyższych zmian wiązałoby się ze zwiększeniem wykorzystywania własnych płodów rolnych do produkcji surowca na własne potrzeby. Ponadto pozwoliłoby to również zwiększyć wykorzystanie zarezerwowanej w budżecie na paliwo rolnicze kwoty 650 mln zł, z której do tej pory skorzystano zaledwie w 25%. Konieczne zatem jest dopisanie kodu CN dla samoistnych biopaliw w Ustawie o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej z 10 marca 2006 r.
Poza tym na mocy Ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym i niektórych innych ustaw z 11 maja 2007 r. estry metylowe zostały dopisane do tabeli produktów akcyzowych a wysokość akcyzy została ustalona w kwocie 10 zł/1000 l. Umożliwia to użycie w ustawie o zwrocie podatku akcyzowego… zapisu, który dawałby możliwość wyliczania corocznie przez Radę Ministrów wartości zwrotu akcyzy na podstawie poniższego wzoru oraz informacji z rejestru rolników prowadzonego przez Agencję Rynku Rolnego:wartość akcyzy od oleju napędowego + wartość akcyzy od estrów metylowych/etylowych- ( % ) udział samoistnych biopaliw w rynku paliw rolniczych
- Jednocześnie rolnicy znajdujący się w rejestrze rolników nie musieliby składać faktury VAT w celu uzyskania zwrotu akcyzy od paliw użytych w rolnictwie. Takie rozwiązanie  wykorzystuje art. 2 oraz art. 15 ust. 3 Dyrektywy Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r . – informuje Korycińska.

POWIĄZANE

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się w połowie sierpnia do wi...

Jak informuje KRIR, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przesłało odpowiedź na ...

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała apel do V-ce Premiera i Ministra Rolnict...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę