aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Spotkanie z członkami Komitetu ds. owoców i warzyw Rady Gospodarki Żywnościowej

11 października 2007
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Wojciech Mojzesowicz, któremu towarzyszył sekretarz stanu Jacek Bogucki spotkał się z członkami Komitetu ds. owoców i warzyw RGŻ. Temat spotkania dotyczył realizacji pomocy wynikającej z postanowień Uchwały Nr 118/2007 Rady Ministrów z dnia 3 lipca 2007 roku w sprawie ustanowienia programu pomocy dla gospodarstw rolnych, grup producentów rolnych, wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw, uznanych organizacji producentów owoców i warzyw oraz przedsiębiorstw przetwórstwa rolno – spożywczego e celu złagodzenia szkód spowodowanych wymarznięciami w uprawach rolnych.
Przedstawiciele Komitetu sygnalizowali problem błędnych wycen strat i ich dużego zróżnicowania spowodowanych wymarznięciami w sadach, braku środków na kredyty klęskowe, wysokie oprocentowanie kredytów komercyjnych, trudności w uzyskaniu informacji o przepisach o pomocy de minimis dla przedsiębiorstw przetwórstwa rolno – spożywczego oraz powszechnego braku koordynacji w realizacji postanowień Uchwały.
Przedstawiciele organizacji branżowych zostali poinformowali, że za szacowanie strat odpowiedzialne są Komisje powoływane przez Wojewodów i tam, gdzie zgłaszano uwagi do prac Komisji jak i opóźnień w akceptacji i realizacji wniosków oraz uzyskania tzw. Opinii Wojewodów nastąpiły bądź nastąpią bezpośrednie interwencje ze strony resortu. Wskazano na potrzebę podjęcia działań instruktażowych w stosunku do ODR i innch jednostek odpowiedzialnych bezpośrednio za szacowanie strat, w zakresie określenia jednoznacznych metod naliczania strat a zwłaszcza kosztów produkcji w rolnictwie.
W odniesieniu do kwestii zasad udzielania preferencyjnych kredytów „klęskowych” Ministerstwo wysłało 25 września br. i 3 października br. pisma do Wojewodów wyjaśniające w ww. zakresie .
Zarówno przedstawiciele Resortu, jak i organizacji branżowych uznali spotkanie za efektywne, poruszane zagadnienia omówiono merytorycznie, wskazując zarówno powody ich wystąpienia jak i kierunki możliwości rozwiązania występujących niedociągnięć.


POWIĄZANE

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...

Ukraińcy wyręczyli rząd polski w rozwiązaniu problemu z niekontrolowanym importe...

Rolnicy protestują w słusznej sprawie i rząd powinien bardzo szybko zasiąść z ni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę