Advertisement

Stabilnie na rynku zbóż

17 stycznia 2003

Przedsiębiorstwa zajmujące się handlem i magazynowaniem zboża, które przystąpiły w minionym roku do skupu interwencyjnego zbóż z dopłatami Agencji dziś są w nieciekawej sytuacji. 

Wprawdzie Agencja rekompensuje im straty na sprzedaży zboża, ale trudno coś na tym zarobić. Po żniwach przedsiębiorcy za tonę pszenicy płacili 440 zł, teraz do każdej tony muszą dołożyć przynajmniej 15 zł kosztów. Są to odsetki od kredytów, prowizje giełdowe, podatki od nieruchomości w końcu energia i pensje pracowników. Teraz pszenicę na giełdzie można sprzedać po 420 zł za tonę. Jeżeli zgodnie z obecną propozycją cena pszenicy przez ARR w skupie z dopłatami utrzyma się na poziomie 440 zł to wygląda na to, że nie będzie chętnych do przeprowadzenia skupu w tym roku.

Na targowiskach ceny zbóż stabilne. Za kwintal pszenicy jarej trzeba zapłacić nawet 55 zł. Najdroższe zboża już tradycyjnie są na południu Polski. Jak mówią młynarze, zarobić można tylko na mące żytniej. Pszenną sprzedają poniżej kosztów. Na szczęście w górę poszły ceny otrąb.

 


POWIĄZANE

W ostatnim czasie w etykietach produktów zawierających glifosat uwzględnione zos...

Upowszechnianie kultury wina poza tradycyjnymi regionami winiarskimi będzie głów...

Trwa szacowanie strat w uprawach rolnych. Specjalne komisje działają w 295 gmina...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę