Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Stonka krąży nad kukurydzą

13 października 2006

Jeszcze półtora miesiąca temu na Podbeskidziu przy południowej granicy Polski wykryto trzy ogniska stonki kukurydzianej. Po miesiącu w samym powiecie cieszyńskim jest ich już 15. Pierwsi gospodarze dostali dyspozycje dotyczące zachowania stref ochronnych i zakaz sadzenia kukurydzy.

Ten niewielki chrząszcz jest powodem wielkich kłopotów i zmartwień na razie tylko kilku gospodarzy z powiatu cieszyńskiego. Ale już wkrótce może spędzać sen z powiek także innym.

Zalecenia Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin przewidują tworzenie dwóch stref: w pierwszej obowiązuje płodozmian co 5 lat, w drugiej co trzy. Dla gospodarstw takich jak na Śląsku cieszyńskim, które w większości nastawione są na hodowlę bydła mlecznego, nakazy wydane przez inspektorów- to widmo bankructwa.

W małych gminach o dużej intensyfikacji produkcji kukurydzy utrzymanie płodozmianu będzie trudne bo strefy praktycznie na siebie zachodzą.

Zdesperowani rolnicy narzekają przede wszystkim na brak informacji, jak walczyć ze szkodnikami i środki proponowane do ich zwalczania będą miały wysoki poziom toksyczności . Większości rolników nie podoba się także brak jakiegokolwiek zapisu o odszkodowaniach dla gospodarstw, które poniosą z powodu stonki straty.


POWIĄZANE

12. kwietnia, minister rolnictwa wydał zezwolenie na stosowanie środka ochrony r...

Od 17 maja do 27 czerwca 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnict...

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprasza na Krajowe D...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę