EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Susza i protesty zrobiły swoje

17 października 2002

Ceny jabłek ukształtowały się na zupełnie przyzwoitym poziomie. Sadownicy wyszli wreszcie z beznadziejnego dołka, bo za odstawiane do zakładów owoce dostają nawet o 10 gr. za kilogram więcej niż przed rokiem – mówią fachowcy z Instytutu Rolnictwa.

Większe są też szanse na eksport, bo w krajach Unii Europejskiej zbiory jabłek nie dopisały. Możemy więc pobić ubiegłoroczny rekord i sprzedać za granice ponad 300 tys. ton tych owoców.

W ostatnich dniach przymrozki przyspieszyły zbiory jabłek deserowych. Na rynku pojawiły się typowo jesienne odmiany jak lobo, delicates czy rubina. Nie wszyscy jednak zdążyli ze zbiorem, więc jabłka, które zostały jeszcze na drzewach trzeba będzie przeznaczyć do przetwórstwa.

Dużo jest gruszek, a mimo to ceny w porównaniu z ubiegłym tygodniem wzrosły o 17 gr. za kilogram. Jeśli porównać ogrodnictwo z resztą rolnictwa, to ci, którzy uprawiają warzywa, nie mają powodów do narzekań. Ceny większości z nich są wyższe niż przed rokiem. Wyjątek stanowi tylko cebula.

W spółdzielniach ogrodniczych spadły ceny skupu kalafiorów. Za kilogram można dostać złoty 21 gr. To o ponad 20 gr. mniej niż przed tygodniem. Tańsze są także brokuły.

 


POWIĄZANE

Czasy, w których rolnik spontanicznie dobierał kierunek upraw i zasiadał do wios...

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę