a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Susza pogłębia się, rosną straty w plonach zbóż

3 lipca 2008
Z najnowszej prognozy Zakładu Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki IUNG-PIB wynika, że plony zbóż jarych w kraju mogą być niższe od 19 do 26 proc., a zagrożonych suszą jest już 65 proc. gmin. "W województwach objętych suszą przewiduje się spadki plonów, owsa o 40 proc. (miejscami nawet o 50 proc.), jęczmienia jarego, pszenicy jarej o 30 proc., rzepaku ozimego o 30 proc. (miejscami o 40 proc.), buraków cukrowych o 30 proc. i pszenicy ozimej o 15 proc." - napisano w raporcie.

"W skali kraju należy spodziewać się niższych plonów pszenicy ozimej o 6 proc. i rzepaku o 13 proc. Znacznie gorsza sytuacja występuje dla zbóż jarych. Według prognoz należy spodziewać się w skali kraju spadku plonu pszenicy jarej i jęczmienia jarego o 19 proc., a owsa aż o 26 proc. Prognozy plonów buraków cukrowych są niższe od wieloletnich o 13 proc., a ziemniaków o 4 proc." - czytamy.

Z raportu wynika, że susza wystąpiła w 15 województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko- pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, łódzkim oraz w północnej części podlaskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz na północno- zachodnich krańcach woj. lubelskiego.

Suszy nie ma jedynie w województwie podkarpackim.

"Suszą zagrożonych jest 65,1 proc. gmin w Polsce oraz 52,5 proc. gruntów ornych. W stosunku do poprzednich szacunków odsetek gmin, w których wystąpiła susza, zwiększył się o dalsze 12,6 proc., a obszar gruntów ornych powiększył się o 8,3 proc." - napisano w raporcie.


POWIĄZANE

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych oficjalnie przystąpił do Polskiej Ko...

Różnice w wynagrodzeniach, nieodpłatna praca opiekuńcza, problemyz awansami i ra...

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbio...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę