EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Susza w łódzkim

4 lipca 2008
Po licznych sygnałach od rolników i samorządów lokalnych zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego apeluje do Wojewody Łódzkiego  Jolanty Chełmińskiej o uruchomienie procedur związanych z wystąpieniem suszy  w województwie łódzkim.
Według prognoz plonów  na dzień 20 czerwca 2008, wykonanych w Zakładzie Agrometeorologii  i Zastosowań Informatyki IUNG-PIB  w Puławach w województwach objętych suszą przewiduje się spadki plonów, dochodzące do 35% dla owsa, do 30% dla jęczmienia jarego, pszenicy jarej, rzepaku ozimego i 30% dla buraków cukrowych. W skali kraju należy spodziewać się niższych plonów dla pszenicy ozimej o 3% i rzepaku o 8%. Znacznie gorsza sytuacja występuje dla zbóż jarych, według prognoz należy spodziewać się    w skali kraju spadku plonu pszenicy jarej i jęczmienia jarego o 14% i owsa  aż  o  18%. Dla buraków cukrowych prognozujemy plony niższe od wieloletnich o 6%. Dla żyta    i ziemniaków na podstawie dotychczasowego przebiegu pogody, prognoza nie przewiduje strat plonów w skali kraju. Wg IUNG-PIB susza wystąpiła    w województwie łódzkim.
-   Dlatego Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oczekuje od pani Wojewody  podjęcie  działań mających na celu  pomoc poszkodowanym rolnikom w postaci m.in. uruchomienia  kredytów klęskowych w bieżącym roku, przyśpieszenia wypłat dopłat bezpośrednich do gruntów  rolnych oraz wydłużenia terminu spłaty kredytów klęskowych,  zaciągniętych  w  latach  poprzednich, zwolnienia z opłat  prowizji za przedłużenie kredytów klęskowych, uruchomienie dopłat do zakupu materiału siewnego odmian roślin oraz  obniżenie podatku VAT do produktów rolnych, zwiększenie dopłat lub limitu do paliwa rolniczego z budżetu państwa i umorzenia czynszu dzierżaw. Ponadto proponujemy  z  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich  przeznaczyć środki finansowe na utrzymanie prawidłowej  gospodarki  wodnej    oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  przeznaczyć środki na wapnowanie gleb i retencję wód. Zasadnym byłoby zmienić przepisy prawne dając możliwość rolnikom budowy stawów bez zezwolenia. Wobec powyższego prosimy   o pomoc dla producentów rolnych – mówi Andrzej Górczyński , prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

 


POWIĄZANE

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...

Wiosna to bardzo ważny okres w produkcji sadowniczej. Każdy sadownik kontroluje ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę