Susza w łódzkim

4 lipca 2008
Po licznych sygnałach od rolników i samorządów lokalnych zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego apeluje do Wojewody Łódzkiego  Jolanty Chełmińskiej o uruchomienie procedur związanych z wystąpieniem suszy  w województwie łódzkim.
Według prognoz plonów  na dzień 20 czerwca 2008, wykonanych w Zakładzie Agrometeorologii  i Zastosowań Informatyki IUNG-PIB  w Puławach w województwach objętych suszą przewiduje się spadki plonów, dochodzące do 35% dla owsa, do 30% dla jęczmienia jarego, pszenicy jarej, rzepaku ozimego i 30% dla buraków cukrowych. W skali kraju należy spodziewać się niższych plonów dla pszenicy ozimej o 3% i rzepaku o 8%. Znacznie gorsza sytuacja występuje dla zbóż jarych, według prognoz należy spodziewać się    w skali kraju spadku plonu pszenicy jarej i jęczmienia jarego o 14% i owsa  aż  o  18%. Dla buraków cukrowych prognozujemy plony niższe od wieloletnich o 6%. Dla żyta    i ziemniaków na podstawie dotychczasowego przebiegu pogody, prognoza nie przewiduje strat plonów w skali kraju. Wg IUNG-PIB susza wystąpiła    w województwie łódzkim.
-   Dlatego Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oczekuje od pani Wojewody  podjęcie  działań mających na celu  pomoc poszkodowanym rolnikom w postaci m.in. uruchomienia  kredytów klęskowych w bieżącym roku, przyśpieszenia wypłat dopłat bezpośrednich do gruntów  rolnych oraz wydłużenia terminu spłaty kredytów klęskowych,  zaciągniętych  w  latach  poprzednich, zwolnienia z opłat  prowizji za przedłużenie kredytów klęskowych, uruchomienie dopłat do zakupu materiału siewnego odmian roślin oraz  obniżenie podatku VAT do produktów rolnych, zwiększenie dopłat lub limitu do paliwa rolniczego z budżetu państwa i umorzenia czynszu dzierżaw. Ponadto proponujemy  z  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich  przeznaczyć środki finansowe na utrzymanie prawidłowej  gospodarki  wodnej    oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  przeznaczyć środki na wapnowanie gleb i retencję wód. Zasadnym byłoby zmienić przepisy prawne dając możliwość rolnikom budowy stawów bez zezwolenia. Wobec powyższego prosimy   o pomoc dla producentów rolnych – mówi Andrzej Górczyński , prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

 


POWIĄZANE

Plantatorzy zbóż tradycyjnie wykonują oprysk przedżniwny na plantacjach. Zalety ...

Kilkudziesięciu uczniów z 10 szkół rolniczych podległych Ministerstwu Rolnictwa ...

Agencja Rynku Rolnego przypomina, że w dniu 25 czerwca br. w myśl przepisu § 1 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę