aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Susza zagraża plonom

15 lipca 2005

Pogoda w najbliższych kilkunastu dniach będzie miała wpływ na tegoroczne zbiory zbóż. Zagrożeniem jest susza, w niektórych regionach Polski bardzo dokuczliwa. Jednak według prognoz, bez względu na pogodę w dniach poprzedzających żniwa, ceny zbóż będą niższe niż przed rokiem.

Dopiero w końcu lipca GUS poda oficjalną prognozę dotyczącą tegorocznych zbiorów zbóż. Z szacunków Izby Zbożowo-Paszowej wynika, że zbiory wyniosą 27 -28 mln t, czyli mniej niż w ubiegłym roku (ponad 29 mln t). W kraju są jeszcze znaczne zapasy ziarna, oceniane na 3,5 - 4 mln t.

Rolników niepokoi utrzymująca się od dłuższego czasu susza. Na Warmii i Mazurach, gdzie nie padało porządnie od kilku miesięcy, fachowcy z izby rolniczej oceniają, że straty w zbożach ozimych sięgają 30 proc. Uschła już prawie połowa zbóż jarych, a rolnicy tylko raz zdążyli skosić trawy. Najgorsza sytuacja jest w środkowej i wschodniej części regionu. Podobna sytuacja jest na Mazowszu, w Wielkopolsce, na Pomorzu.

Eksperci uważają, że choć susza zmniejszy plony, a część zebranego zboża będzie gorszej jakości, to zapasy złagodzą ewentualne skutki gorszych warunków pogodowych.

Szacuje się, że ceny pszenicy iżyta będą niższe niż w zeszłym sezonie po żniwach o 10 - 15 proc. i o 5 proc. mniejsze niż na przednówku 2005 r. Jak podkreśla prezes Izby Zbożowo-Paszowej Bogdan Judziński, stawki płacone rolnikom za ziarno będą zróżnicowane - najlepsze, a więc i najdroższe, zboże będzie w województwach północno-zachodnich.

Cena pszenicy, według prognoz izby, będzie wynosić w początkach nowego sezonu 320 - 360 zł za t, żyta - 230 do 270 zł za t, jęczmienia - 310 do 350 zł za t, a pszenżyta - 280 do 320 zł za t.

Zdaniem Adama Tańskiego, prezesa Polskich Młynów SA, cena rynkowa zboża po żniwach będzieuzależniona od ceny interwencyjnej z listopada (101,31 euro za t). Stawka ta będzie pomniejszona oopłaty za składowanie, odsetki od kredytu bankowego pobranego na zakup ziarna oraz o koszty ubezpieczenia kursu złotego. Powinna wahać się pomiędzy 80 - 90 euro za t.

W listopadzie ruszy skup interwencyjny. Przy kursie około 4 zł za euro cena za tonę będzie wynosić ponad 400 zł. Można się więc spodziewać, że firmy skupujące zboża będą od sierpnia do października szukać najtańszego ziarna o parametrach wymaganych przez Unię, aby sprzedać je z zyskiem w listopadzie czy jeszcze później w ramach skupu interwencyjnego.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę